Mroczny bunkier Hitlera w Wilczym Szańcu. Już wkrótce będzie można zobaczyć jego wnętrze

W byłej kwaterze wojennej Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu trwa budowa platformy widokowej w schronie nr 13, który należał do kanclerza III Rzeszy. Zdaniem leśników być może już w październiku turyści będą mogli zobaczyć wnętrze tego bunkra.

2024-09-22, 05:50

Mroczny bunkier Hitlera w Wilczym Szańcu. Już wkrótce będzie można zobaczyć jego wnętrze
Bunkier Hitlera w Wilczym Szańcu. Foto: Shutterstock

Kolos widziany z góry

Platforma widokowa dla odwiedzających Wilczy Szaniec zostanie umieszczona kilka metrów nad ziemią. Będzie się na nią wchodziło od strony zawalonej części bunkra.

Przez całe lata mimo tablic i napisów na murze informujących o zakazie wchodzenia do środka zawaliska wiele osób na własną rękę penetrowało ruiny. Teraz z platformy będzie można zobaczyć wnętrze kolosa, którego stropy mają osiem metrów grubości. Doskonale widać w nim też stalowe zbrojenia konstrukcji.

Zwiedzanie prawdopodobnie jesienią

Nadleśnictwo Srokowo, które administruje Wilczym Szańcem, poinformowało PAP, że firma stawiająca konstrukcję będzie musiała uzyskać zgody na udostępnienie jej odwiedzającym. Z tego powodu, choć prace dobiegają końca, w ocenie leśników w optymistycznym wariancie z platformy będzie można skorzystać na przełomie września i października.

W innej części kompleksu kończy się także budowa hotelu.

REKLAMA

Mroczna historia Wilczego Szańca

Była wojenna kwatera Hitlera w Gierłoży (dziś woj. warmińsko-mazurskie), nazywana Wilczym Szańcem, to miejsce, z którego przez 800 dni Hitler dowodził III Rzeszą. Zaczął w niej urzędować po napaści na Związek Sowiecki. Okolice, w których ulokowano kwaterę, należały do III Rzeszy, a jednocześnie były w miarę blisko frontu.

To właśnie tutaj doszło do nieudanego zamachu na Hitlera, którego dokonał płk Claus von Stauffenberg. To również tu zapadła decyzja m.in. o krwawym rozprawieniu się z powstaniem warszawskim. Do Gierłoży przyjeżdżali stronnicy Hitlera, m.in. Benito Mussolini.

Kwaterę 24 stycznia 1945 roku przed nadejściem Armii Czerwonej wysadziły wojska niemieckie. Przez wiele lat była w prywatnych rękach. Leśnicy odzyskali ją po sądowej batalii i przejęciu komorniczym w 2017 roku.

Czytaj także:

REKLAMA

Odkąd Lasy Państwowe administrują Wilczym Szańcem, powstało tam wiele udogodnień dla odwiedzających, m.in. wytyczono i ułożono alejki, zbudowano pawilon obsługi turystów i zaplecze toaletowe. Atrakcją dla odwiedzających jest również zrekonstruowanie baraku narad, w którym doszło do zamachu na Hitlera, i możliwość wejścia do dwóch schronów: Hermana Goeringa i schronu łączności.

PAP/jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej