Zgubne skutki długotrwałej pracy siedzącej. Fizjoterapeuta: jest jak palenie

Długotrwała praca siedząca niesie ze sobą szereg niepożądanych skutków zdrowotnych. Bóle karku i szyi, drętwienie nóg, ból kręgosłupa to tylko kilka z dolegliwości, które mogą się pojawić. - Przede wszystkim jesteśmy stworzeni do ruchu - mówił w Polskim Radiu 24 fizjoterapeuta Adam Wiśniewski.

2024-09-26, 20:10

Zgubne skutki długotrwałej pracy siedzącej. Fizjoterapeuta: jest jak palenie
Fizjoterapeuta: powinniśmy urządzać sobie ruchowe przekąski. Foto: fizkes/Shutterstock

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak długotrwałe siedzenie wpływa na nasze ciało. - Ono nie lubi pozycji statycznych. Powinniśmy urządzać sobie ruchowe przekąski. Siedzenie można porównać do palenia papierosów. Pozycja siedząca determinuje wiele różnych zmian i konfliktów, bo przede wszystkim jesteśmy stworzeni do ruchu - powiedział Wiśniewski.

Posłuchaj

Adam Wiśniewski o szkodliwości siedzącego trybu życia (Samo zdrowie) 24:27
+
Dodaj do playlisty

Mądre ciało  

Każdego dnia powinniśmy robić średnio 10 tys. kroków. - Natomiast w pozycji siedzącej nie wykorzystujemy w pełnym zakresie mięśni, więc będą się one skracać. Pojawią się m.in. problemy z łydkami. Doprowadzi to do niedociążenia pięty, skracania chodu, dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem lędźwiowym. Przełoży się to na osłabienie mięśni brzucha podczas siedzenia, które będą służyły jedynie do oddychania. Ciało nie będzie musiało wykorzystywać swoich możliwości, więc sobie odpuści. Zaczniemy skrzypieć, ciało zacznie sobie wytwarzać kompensacje, będzie ustawiać się w do dogodnej pozycji - tłumaczył fizjoterapeuta.   

Najlepsze krzesło nie pomoże   

Podczas siedzenia nie oddychamy też pełną klatką piersiową. Nie rozprężamy jej, a zamknięte barki ograniczą ślizg łopatki. - Jeśli nie podniesiemy się i nie będziemy robić sobie przerw, zmieniać pozycji, chociażby wyciągać nóg, to nawet najlepsze krzesło nam nie pomoże - dodał.   

REKLAMA

Siedzący tryb życia upowszechnił się jeszcze bardziej głównie z powodu pracy zdalnej. Okazja, by nie dojeżdżać do pracy i zostać w domu, jeszcze bardziej ogranicza aktywność fizyczną. Wielogodzinne siedzenie przed biurkiem, często w nieprawidłowej pozycji, a po pracy najczęściej odpoczynek przed telewizorem. Tak nie musi wyglądać dzień przeciętnego pracownika etatowego. Co zrobić, aby zadbać o zdrowie, gdy większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej?

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: Adam Wiśniewski (fizjoterapeuta)
Data emisji: 26.09.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej