Nowa prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Prezydent wskazał nazwisko

Andrzej Duda powołał nową Prezes Sądu Najwyższego, kierującą pracą Izby Cywilnej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Joanna Misztal-Konecka obejmie stanowisko na początku października.

2024-09-27, 14:33

Nowa prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Prezydent wskazał nazwisko
Andrzej Duda powołał nową prezes Izby Cywilnej SN. Foto: Kancelaria Prezydenta/Eliza Radzikowska-Białobrzeska

Odpowiedni komunikat pojawił się na profilu Kancelarii Prezydenta w serwisie X. Opublikowano również zdjęcie z uroczystości wręczenia aktu powołania.

Przypomnijmy, że o stanowisko prezesa Izby Cywilnej SN ubiegała się wcześniej trójka kandydatów: wspomniana Joanna Misztal-Konecka, sędzia Marcin Łochowski oraz sędzia Marcin Krajewski.

Andrzej Duda zdecydował. Jest nowa prezes Izby Cywilnej SN

Powołanie Joanny Misztal-Koneckiej na prezes Izby Cywilnej SN na drugą, trzyletnią kadencję jest wynikiem działań premiera Donalda Tuska. Szef rządu we wrześniu 2024 roku uchylił swoją kontrasygnatę pod postanowieniem prezydenta, który powołał na to stanowisko Krzysztofa Wesołowskiego - sędziego, wybranego przez Krajową Radę Sądownictwa w czasach rządów PiS na przewodniczącego zgromadzenia Izby Cywilnej SN.

Czytaj także:

Joanna Misztal-Konecka, która wraz z początkiem października pokierują pracą Izby Cywilnej SN, jest profesorką nauk prawnych i wykładowczynią na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

REKLAMA

W 2018 roku prezydent Duda powołał ją na urząd sędziego Sądu Najwyższego. Z kolei pod koniec września 2021 roku powołano ją na stanowisko prezes SN, kierującej Izbą Cywilną.

Wcześniej, w piątek, Andrzej Duda stwierdził z kolei, że z satysfakcją przyjął uchwałę Izby Karnej SN w sprawie Dariusza Barskiego. Ocenił, że zarówno "usunięcie" go z funkcji Prokuratora Krajowego, jak i powołanie na nią Dariusza Korneluka, stanowiły rażące pogwałcenie zasady praworządności.

Spór w Sądzie Najwyższym

Zanim przedstawiono trójkę kandydatów na prezesa Izby Cywilnej SN, zgromadzenie podjęło uchwałę stwierdzającą, że decyzja premiera Donalda Tuska o wycofaniu swojej kontrasygnaty nie stanowi przeszkody do przewodniczenia zgromadzeniu przez sędziego Krzysztofa Wesołowskiego.

REKLAMA

Czytaj także:

Wesołowski został powołany do Izby Cywilnej SN w marcu 2022 roku - a do SN został wyłoniony w procedurze przez KRS zmienionej w czasach rządów PiS. Postanowienie prezydenta, na mocy którego sędzia Wesołowski został wyznaczony na przewodniczącego zgromadzenia Izby Cywilnej SN, mającego wyłonić kandydatów na prezesa tej izby, kontrasygnował premier Tusk.

Pod koniec sierpnia szef rządu przyznał, że był to błąd; dodał, że szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek, który przygotował ten dokument, nie dostrzegł polityczności tej nominacji.

O uchyleniu kontrasygnaty postanowienia prezydenta Dudy ws. sędziego Wesołowskiego w oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej SN Donald Tusk poinformował we wrześniu na platformie X.

Źródło: KPRP/X/PAP/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej