Skrajna prawica z historycznym wynikiem? W Austrii otwarto lokale wyborcze

W Austrii rozpoczęły się wybory do Rady Narodowej, niższej izby parlamentu. Niewykluczone, że wygra je, pierwszy raz w historii, skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe). Może mieć ona jednak problem ze zdobyciem większości potrzebnej do utworzenia rządu.

2024-09-29, 08:29

Skrajna prawica z historycznym wynikiem? W Austrii otwarto lokale wyborcze
Austria. Rozpoczęły się wybory do Rady Narodowej. Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Austriacka Partia Wolności (FPOe) ma silny antyunijny profil. Jej program mocno skupia się na hasłach nacjonalistycznych i antyimigranckich.

Z kolei rządząca chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) przekonuje obywateli, że wraz z kanclerzem Karlem Nehammerem była w stanie stawić czoło licznym kryzysom, a także rosnącej inflacji, i obiecywała kontynuowanie dotychczasowej polityki.

Austria. Partia Piwa w parlamencie?

Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) kładła nacisk na kwestie społeczne, takie jak walka z drożyzną, zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych oraz równouprawnienie kobiet i mniejszości seksualnych. Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) podkreślała swoje przywiązanie do idei integracji europejskiej i federalnego modelu UE.

Czytaj także:

Wchodzący w skład ustępującego rządu Zieloni skupili się na tematach związanych z klimatem i ochroną środowiska. Do parlamentu może również dostać się satyryczne ugrupowanie Partia Piwa (Bierpartei), które chce reformy służby zdrowia, reformy emerytalnej oraz nasilenia walki z przestępczością.

Skrajna prawica nie stworzy większości?

Według ostatnich przedwyborczych sondaży największe szanse na wejście do parlamentu ma sześć ugrupowań. Są to Austriacka Partia Wolności (FPOe) – 27 proc., Austriacka Partia Ludowa (OeVP) – 25 proc., Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) – 20 proc., Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) – 11 proc., Zieloni (Gruene) – 9 proc., oraz Partia Piwa (Bierpartei) – 4 proc.

Z tych badań opinii wynika, że jedyną możliwą dwupartyjną koalicją byłby rząd FPOe-OeVP, jednak Nehammer na razie wyklucza współpracę z liderem FPOe Herbertem Kicklem. Zdaniem politologów inną alternatywą mogłaby być wielka koalicja, ale do jej stworzenia OeVP i SPOe potrzebowałyby trzeciego partnera.

Wybory w Austrii. Kiedy poznamy wyniki?

W austriackich wyborach parlamentarnych obowiązuje ordynacja proporcjonalna zaś głosy oddaje się na całą partię. Jednocześnie wyborcy mogą oddawać głosy preferencyjne, które zwiększą szanse konkretnego kandydata na zdobycie mandatu. W tym celu na karcie do głosowania, w specjalnym polu głosujący musi wpisać imię, nazwisko i numer wybranego polityka.

REKLAMA

Wstępne wyniki mają być znane jeszcze dziś. Kadencja Rady Narodowej trwa pięć lat. Do zdobycia są 183 mandaty.

ms/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej