Zima przyjdzie wyjątkowo wcześnie? Wir polarny zaskoczył badaczy
W stratosferze nad biegunem północnym rozwija się wir polarny - zaobserwowali analitycy z serwisu Severe Weather Europe. Jednakże dodali, że nie był on tak słaby od przeszło czterech dekad. Prowadzone są analizy, czy to zjawisko przełoży się na tegoroczną zimę.
2024-10-08, 19:32
Eksperci podkreślili, że wir polarny "zazwyczaj odgrywa bardzo ważną rolę w sezonie zimowym". W chłodniejszych miesiącach odpowiada wszakże za "obieg pogodowy" na półkuli północnej. W tym roku jest on jednak wyjątkowo słaby - na tym etapie, w pierwszych dniach października, najsłabszy od ponad 40 lat, a dokładnie od zimy 1981/1982.
Wpływ na zimę
Nasuwa się pytanie, czy przełoży się to na pogodę późną jesienią oraz zimą. W ocenie analityków, jeżeli obecny układ wiru polarnego powtórzy się za dwa miesiące, następstwem może być mroźna zima na półkuli północnej. Podobnie było 43 lata temu.
Zaznaczają jednocześnie, że nie zawsze ma to przełożenie na rzeczywistość, albowiem "niektóre przesłanki wskazują, iż słabszy wir polarny jesienią może pozostać słabym, albo wręcz zanikać wraz z nadejściem zimy".
"Anomalia wysokiego ciśnienia" wstrzymuje wir
W analizie czytamy, że wir polarny przesunął się "nieco w stronę Syberii". I że wygląda on "niczym cyklon z zimnym rdzeniem, osadzonym w pobliżu ośrodka niskiego ciśnienia".
REKLAMA
Autorzy jednocześnie nadmienili, że rozwój wiru jest obecnie ograniczany przez "anomalię wysokiego ciśnienia" znad Pacyfiku, która napiera na wir polarny, co ma przełożenie na jego strukturę.
Słaby wir polarny. Zostanie pobity kolejny rekord?
Wir polarny jest uważnie monitorowany. Obecnie jego siła nie jest znaczna - i według prognoz przez najbliższe dwa tygodnie sytuacja powinna pozostać stabilna - jednak w dłuższej perspektywie nie można wykluczyć zmian.
"W najbliższych dniach wir zbliży się do rekordowo słabego poziomu siły o tej porze roku - najniższego od 66 lat" - zaznaczyli eksperci, dodając, że potwierdza to, iż w wyższych i niższych partiach atmosfery zachodzą pewne anomalie.
Wyjaśnili też, że siłę stratosferycznego wiru polarnego można ustalić m.in. za sprawą pomiarów wiatru. "Im bardziej zorganizowany jest wir polarny, tym silniejsze wiatry pojawią się zarówno wewnątrz, jak i wokół niego" - czytamy.
REKLAMA
- Cyklon Kirk coraz bliżej Polski. Zrobi się niebezpiecznie, wydano alerty
- Cyklon Kirk zbliża się do Polski. Można spodziewać się sztormu, wiatru, deszczu i... ciepła
- Susza trwała 167 dni. W Brazylii w końcu spadł deszcz
łl/severe-weather.eu, X/wmkor
REKLAMA