Dyskryminacja kobiet w Nigerii. Nadchodzi powiew zmian?

Nigeryjska Narodowa Agencja ds. Zwalczania Narkotyków (NDLEA) zapowiedziała zniesienie przepisów dyskryminujących zamężne kobiety, które starają się o wizę. Dotychczas musiały one dostarczyć urzędnikom m.in. pisemną zgodę męża na wyjazd oraz jego zdjęcie paszportowe.

2024-10-12, 08:13

Dyskryminacja kobiet w Nigerii. Nadchodzi powiew zmian?
Dyskryminacja kobiet w Nigerii. Nadchodzi powiew zmian?. Foto: Shutterstock/Katja Tsvetkova

Przepisy te obowiązują w Nigerii od 25 lat, ale dyskusja o ich zniesieniu pojawiła się w tym tygodniu - głównie w sieci.

"Nie ma takiej zasady dla mężczyzn. To taka obrzydliwa mizoginia sponsorowana przez rząd. Czy zamężne kobiety są dziećmi?!" - pytała retorycznie na X jedna z użytkowniczek.

Kolejna relacjonowała, że otrzymała zaproszenie od ONZ na konferencję, zaplanowaną na październik, lecz administracja państwowa wymaga od niej "przedstawienia zaświadczenia od męża o zezwoleniu". Kobieta z żalem wyznała: "Poddałam się, gdy zobaczyłam listę z wymogami".

Krytyka przepisów

W czwartek Narodowa Agencja ds. Zwalczania Narkotyków podała, że procedura wizowa jest obecnie analizowana. W tym "kontrowersyjny wymóg przedstawienia przez zamężną kobietę pisemnej zgody męża na jej podróż".

REKLAMA

Agencja tłumaczyła, że została włączona w procedurę akceptowania wniosków wizowych, ponieważ niektóre państwa żądały potwierdzenia, iż osoba ubiegająca się o wizę nie została skazana w Nigerii za żadne przestępstwa związane z narkotykami. Mowa takich krajach jak: Tajlandia, Malezja, Indonezja, Indie, Brazylia, Pakistan, Filipiny i Rosja.

Po nasilającej się krytyce w mediach społecznościowych, NDLEA zadeklarowała, że odejdzie od tego przepisu.

Wczesne małżeństwa

Przedmiotem debaty w Nigerii jest także sprawa ogromnej dysproporcji płci, która występuje w wielu nigeryjskich przepisach. Jeden z nich nie pozwala Nigeryjkom występować o przyznanie obywatelstwa nigeryjskiego swojemu zagranicznemu mężowi, choć Nigeryjczyk może to zrobić dla swojej zagranicznej żony.

Problemem stanowią również wczesne małżeństwa kobiet, czy raczej dziewcząt, z których aż 43 proc. wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia, a 16 proc. nim ukończy lat 15.

REKLAMA

Co więcej, w nigeryjskim parlamencie jest niewielka reprezentacja kobiet. Wynosi zaledwie 6 proc.

Czytaj także:

łl/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej