Ruszają bezpłatne szczepienia przeciw krztuścowi. To odpowiedź na wzrost zachorowań

Szczepienie obejmuje kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży. Szczepionka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia chroni także noworodka. 

2024-10-15, 07:02

Ruszają bezpłatne szczepienia przeciw krztuścowi. To odpowiedź na wzrost zachorowań
Ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się na krztusiec. Foto: Shutterstock/Maridav

Izabela Leszczyna, szefowa resortu zdrowia, zapewnia, że szczepionek nie zabraknie. W ostatnim czasie widoczny jest gwałtowny wzrost zachorowań na krztusiec. W tym roku potwierdzono już w Polsce ponad 16,8 tys. przypadków. W 2023 w tym samym czasie było ich mniej niż 600.

Szczepienia w przychodniach POZ

- Nie trzeba było organizować kolejnego przetargu, bo szczepionki są z puli zapewnionej dla dzieci. Każdy POZ może te szczepionki zamawiać w sanepidzie - dodała.

Szczepienie obejmuje kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży. Wystarczy jedna dawka, bez dodatkowych skierowań i zaświadczeń. O kwalifikacji do szczepienia zdecyduje lekarz POZ. Jeśli ciąża będzie zagrożona przedwczesnym porodem, kobieta będzie mogła się zaszczepić już po 20. tygodniu ciąży, ale zdecyduje o tym lekarz, który prowadzi ciążę.

Ostra choroba zakaźna

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

REKLAMA


Posłuchaj

Od dziś kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej - Joanna Stankiewicz (IAR) 0:38
+
Dodaj do playlisty

 

Objawy krztuśca w pierwszych tygodniach od zakażenia nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Później pojawiają się typowe i przedłużające się napady długotrwałego, uciążliwego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Taki kaszel może utrzymywać się, z różnym nasileniem, wiele tygodni.

Krztusiec bezpośrednio zagraża dzieciom. Pierwszą dawkę obowiązkowego szczepienia ochronnego dziecko może otrzymać dopiero w 2. miesiącu życia. Szczepienie kobiet w ciąży chroni dzieci od chwili narodzin.

Według GIS wpływ na wzrost zachorowalności na krztusiec w dużej mierze ma pandemia, w trackie której spadła liczba zaszczepionych dzieci i obniżyła się odporność na choroby zakaźne.

REKLAMA

Czytaj także:

pg/iar/pap/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej