Soczewki fakijne. Szansa na korekcję dużych wad wzroku

- Kandydatami do wszczepienia soczewki fakijnej są pacjenci, którzy nie mogą mieć operacji laserowej, mają bardzo dużą wadę wzroku, która przekracza plus lub minus 10 dioptrii, i bardzo wysoki astygmatyzm - mówiła w Polskim Radiu okulistka Klaudia Półtorak. 

2024-10-16, 21:15

Soczewki fakijne. Szansa na korekcję dużych wad wzroku
Przy soczewce fakijnej trzeba naciąć gałkę oczną. Foto: Roman Zaiets/Shutterstock

Soczewki fakijne, nazywane również soczewkami wewnątrzgałkowymi lub soczewkami na stałe, stanowią alternatywę dla laserowej korekcji wad wzroku - dalekowzroczności, bliskowzroczności oraz astygmatyzmu. Na świecie używane są już od ponad 20 lat.

Operacja

Pierwszym etapem uwalniania się od okularów jest laserowa korekcja wady wzroku. - Taka operacja jest najmniej inwazyjna, nie nacina się gałki ocznej. Wszystko odbywa się w obrębie rogówki. Przy soczewce fakijnej trzeba naciąć gałkę oczną. Istota polega na wszczepieniu soczewki do wnętrza gałki ocznej za tęczówkę i przed soczewkę własną - powiedziała Klaudia Półtorak. 


Posłuchaj

Czym są i dla kogo? Soczewki fakijne (Samo zdrowie) 26:39
+
Dodaj do playlisty

 

Obecnie stosuje się soczewki tylnokomorowe, wszczepiane pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę oka, oraz soczewki przedniokomorowe - wszczepiane przed tęczówką. Wszczepiona soczewka fakijna współgra z naturalną soczewką wewnątrzgałkową. Dzięki temu załamywane przez układ optyczny oka promienie świetlne lokalizują się na siatkówce i człowiek jest w stanie wyraźnie widzieć. - Kandydatami do wszczepienia soczewki fakijnej są pacjenci, którzy nie mogą mieć operacji laserowej, mają bardzo dużą wadę wzroku, która przekracza plus lub minus 10 dioptrii, i bardzo wysoki astygmatyzm - tłumaczyła Półtorak. 

REKLAMA

Cechy soczewek

Soczewki fakijne są bardzo elastyczne i cienkie. Posiadają otworki, by nie podnosić ciśnienia wewnątrzgałkowego. Mają filtr UV, więc siatkówka jest chroniona przed promieniowaniem słonecznym.  

Metoda jest odwracalna. Jeśli wada wzroku się zmieni, to soczewkę można usunąć i wszczepić nową. Żeby jednak nie mnożyć operacji, wykonuje się je, gdy wada wzroku jest utrwalona.  

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: Klaudia Półtorak (okulistka)
Data emisji: 14.10.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

PR24

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej