Europejski szczyt w Brukseli. Migracja głównym tematem rozmów

Powraca sprawa utworzenia centrów deportacyjnych dla nielegalnych migrantów poza Unią. Dyskusję na ten temat zaproponowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szczyt w Brukseli rozpocznie się ok. godz. 10.

Beata Płomecka

Beata Płomecka

2024-10-17, 07:27

Europejski szczyt w Brukseli. Migracja głównym tematem rozmów
Trwają przygotowania do szczytu UE. Foto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Zapowiada się zwrot w polityce migracyjnej Unii, bo jeszcze kilka lat temu tworzenie takich obozów poza Wspólnotą i odsyłanie tam pod przymusem nielegalnych migrantów określane było jako niehumanitarne. Premier Donald Tusk ten szczyt wykorzysta do przedstawienia polskiej strategii migracyjnej. Jednym z jej elementów jest czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do azylu.

Posłuchaj

Migracja głównym tematem szczytu UE w Brukseli. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Szef polskiego rządu przed odlotem do Brukseli mówił, że będzie przekonywał do rozwiązań, które mają służyć bezpieczeństwu w kontekście wojny hybrydowej, prowadzonej przez Rosję i Białoruś z wykorzystaniem nielegalnych migrantów.

- Będziemy bronić polskiej granicy i będziemy używali różnych instrumentów prawnych, bo święte prawo do azylu politycznego dla uchodźcy i prześladowanego zamieniło się w narzędzie cynicznie wykorzystywane przez Putina i Łukaszenkę i przemytników ludzi. Polska nie może być bezradna i nie będzie bezradna - podkreślał premier Tusk. Polska jest też otwarta na dyskusję o obozach dla nielegalnych migrantów poza Unią. Polscy dyplomaci w rozmowie z brukselską korespondentką Beatą Płomecką zastrzegali, że należy poczekać na szczegóły. Dziś ta sprawa wraca na europejską agendę w związku z rosnącą w siłę skrajną prawicą.

Ośrodki dla nielegalnych migrantów

Jest większe przyzwolenie na zdecydowane działania w walce z nielegalną migracją. Jednak są różne pomysły, jak w praktyce takie obozy miałyby funkcjonować. Szefowa Komisji mówi, że należy tam deportować nielegalnych migrantów, którym prawo do azylu się nie należy. Według Ursuli von der Leyen trzeba skorzystać z doświadczeń Włoch, które podpisały porozumienie z Albanią. Tyle że władze w Rzymie poszły krok dalej. Bo w albańskich ośrodkach migranci, którzy nielegalnie próbowali się dostać do Włoch, będą dopiero oczekiwać na rozpatrzenie wniosków o azyl. Holandia z kolei uważa, że te obozy powinny być więzieniami dla migrantów kryminalistów. Kiedyś wspominano, że takie centra mogłyby powstać w Afryce, dziś mówi się o krajach Bałkanów Zachodnich czy Mołdawii.

REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że dzisiejsza dyskusja na szczycie o migracji nie zakończy się przyjęciem wniosków. Nie chciała ich grupa krajów, między innymi Polska. Paragraf dotyczący migracji nie jest szczególnie przełomowy. To powtórzenie dotychczasowych zapisów. Jest tam na przykład mowa o walce z instrumentalnym traktowaniem migrantów, o potrzebie skutecznej ochrony granic zewnętrznych Unii i o szybszej deportacji osób, którym ochrona międzynarodowa się nie należy.

Sprawa paktu migracyjnego

Nie ma natomiast wzmianki o pakcie migracyjnym. Cześć krajów chciała, by wpisano zdanie o szybkim wdrożeniu paktu migracyjnego, ale zaprotestowały państwa, które przeciwko temu paktowi głosowały, czyli między innymi Polska, lub które się wstrzymały od głosu. Padły argumenty, że ważniejsza od konkluzji jest pogłębiona debata i że nie chodzi o to, by się kłócić o przecinki, ale żeby najpierw porozmawiać na temat różnych aspektów migracji.

Czytaj także:

pg/IAR/Beata Płomecka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej