LMP w skokach. Sensacja na Średniej Krokwi. 19-letni Klemens Joniak ze złotem mistrzostw Polski!

19-letni Klemens Joniak sensacyjnie zdobył złoty medal podczas letnich mistrzostw Polski w skokach narciarskich, które rozegrano na Średniej Krokwi w Zakopanem. Srebro wywalczył Paweł Wąsek, a brąz padł łupem Dawida Kubackiego.

2024-10-18, 20:20

Klemens Joniak sensacyjnie został mistrzem Polski w skokach narciarskich. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Piątkowe zawody zostały rozegrane bez tzw. przeliczników za wiatr ze względu na... awarię systemu. Już ten fakt mógł zwiastować sensacyjne wyniki.

Klemens Joniak już w pierwszej serii oddał najlepszy skok. 19-latek osiągnął 104,5 metra i prowadził na półmetku zawodów z przewagą 2,5 punktu nad Pawłem Wąskiem. Niedawny triumfator klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix wylądował o dwa metry krócej. Trzeci był Maciej Kot (102 m), a dopiero czwartą pozycję zajmował uważany za lidera polskiej kadry Dawid Kubacki (98,5 m).

Kibice mogli się zastanawiać, czy w drugiej serii sensacyjny lider wytrzyma presję.

Klemens Joniak cieszy się, że udźwignął presję i wagę zawodów (IAR) 0:23
+

Okazało się, że wytrzymał! Klemens Joniak skoczył 102 metry w rundzie finałowej i w końcowej klasyfikacji jeszcze powiększył przewagę nad Wąskiem (99,5 m) do 8,5 punktu.

- Bardzo się cieszę i prawdę mówiąc nie spodziewałem się takiego wyniku. No i to mój pierwszy tytuł mistrza Polski - mówił świeżo upieczony mistrz Polski po konkursie.

Dawid Kubacki był zdegustowany swoimi próbami, choć w jednej z nich znalazł jednak jakiś pozytyw (IAR) 0:27
+

Na podium mistrzostw zdołał wskoczyć Kubacki (98,5 m), który skorzystał na słabszej próbie Kota (94,5 m). Trzeci skoczek pierwszej serii ostatecznie zakończył zawody na piątym miejscu, a po skoku na odległość 99 metrów wyprzedził go Kacper Juroszek.

Wracający do rywalizacji po operacji Piotr Żyła ukończył zawody na szóstym miejscu, a najlepszy polski skoczek w poprzednim sezonie Pucharu Świata Aleksander Zniszczoł zajął dopiero dziewiątą pozycję.

Licząc kwalifikacje, w piątek na Średniej Krokwi 9K-95) wystartowało 88 zawodników, w tym gościnnie skoczkowie z Austrii, Słowacji i Ukrainy.

W zawodach nie wziął udziału Kamil Stoch, który po kontuzji kolana przedwcześnie zakończył letni sezon.

W sobotę na Średniej Krokwi rozegrany zostanie konkurs drużynowy. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 10:45.

W zawodach nie startował jeszcze Kamil Stoch, który wciąż leczy kontuzję. Jak jednak zapowiada, wrócić na skocznię może już niebawem (IAR) 0:22