Srebro ukryte w ziemi. Czy są to skarby rodu Czartoryskich?

W parku pałacu w Sieniawie w woj. podkarpackim archeolodzy odkryli srebrne szkatułki i sztućce, które prawdopodobnie były częścią zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej. Teraz prowadzone będą prace nad odkryciem tajemnicy, w jakich okolicznościach zakopane zostały cenne przedmioty.

2024-10-25, 05:40

Srebro ukryte w ziemi. Czy są to skarby rodu Czartoryskich?
Pałac Czartoryskich w Sieniawie, 2018 r.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Zbiory księżnej Izabeli

300-letni pałac został wybudowany przez Michała Hieronima Sieniawskiego. Swój obecny wygląd zawdzięcza rodzinie Czartoryskich, która 150 lat później rozbudowała pałac. Przechowywano w nim m.in. słynne obrazy: "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. 

Izabela Czartoryska według wizerunku z portretu pędzla Aleksandra Roslina. W tle pałac Czartoryskich w Puławach Izabela Czartoryska według wizerunku z portretu pędzla Aleksandra Roslina. W tle pałac Czartoryskich w Puławach

Archeolodzy już pierwszego dnia trafili na cenne znalezisko. Odkopali komplet srebrnych sztućców (sześć małych i sześć dużych łyżek) oraz dwie srebrne, zdobione szkatułki.

– Prawdopodobnie to jest cukiernica i puzderko na drobiazgi. Nie zostały otwarte, więc nie wiemy jeszcze, czy jest coś w środku. W takich niewielkich pudełeczkach zwykle trzymano drobne cukierki i ciasteczka bądź konfitury do śniadania – mówiła w rozmowie z PAP archeolog Monika Broszko z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Znalezione przedmioty nie były głęboko zakopane. Zachowały się w bardzo dobrym stanie.

REKLAMA

– Prawdopodobnie były schowane w skórzanym worku, którego strzępy również zostały odnalezione. Sztućce były sztaplowane, złożone w skos – dodał Jakub Toborowicz, zarządca pałacu w Sieniawie.

Takie same cukiernica i puzderko znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Na tej podstawie wstępnie ustalono, że ich autorem jest Gottlieb Satzger z Augsburga w Niemczech.

Oprócz srebra znaleziono m.in. monety z czasów Augusta III Sasa i francuski pocisk artyleryjski z I wojny światowej.

REKLAMA

Artefakty okryte tajemnicą

Tajemnicą jest, kiedy i w jakich okolicznościach odnalezione srebra trafiły do ziemi. – Wstępnie przypuszczenia są takie, że to był rok 1939, gdy do Sieniawy zbliżali się Niemcy – powiedział Jakub Toborowicz. – To mogło być wynikiem historii mrożącej krew w żyłach. A może ktoś je przenosił nocą, może spadły z wozu, może ktoś ukradł i mu wypadły – zastanawiała się Monika Broszko.

Pałac w Sieniawie jest własnością Skarbu Państwa. Gospodarzem jest firma, która w ubiegłym roku wygrała przetarg. Nowi zarządcy zrobili remont, aby lepiej przystosować go do funkcji hotelowo-restauracyjnej, i złożyli wniosek o pozwolenie na badania archeologiczne. Tydzień temu rozpoczęły się prace ziemne. Badania archeologiczne prowadzą Arkadiusz Telega i Jakub Niebylski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk we współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym "Zasanie".

PAP/im/wm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej