Szokujący proceder. Sprzedają muchomory nawet za 1000 złotych, sanepid reaguje

Sanepid chce zakazać handlu niejadalnym muchomorem czerwonym. Mimo jednoznacznego określenia tego gatunku jako grzyba trującego, nie mija moda na nalewki, maści czy inne preparaty na bazie muchomorów. Ceny muchomora czerwonego na targowiskach dochodzą do 60 zł za kg surowych grzybów i 1000 zł za kilogram grzybów suszonych.

2024-10-26, 13:22

Szokujący proceder. Sprzedają muchomory nawet za 1000 złotych, sanepid reaguje
Muchomor czerwony jest grzybem niejadalnym, stanowi zagrożenie dla zdrowia.Foto: Shutterstock

7 listopada zbierze się działający przy ministrze zdrowia zespół doradczy, który zajmuje się środkami psychoaktywnymi. Tematem spotkania będą m.in. muchomory czerwone - poinformował Marek Waszczewski, rzecznik prasowy GIS.

Zespół może przedstawić rekomendacje ministrowi zdrowia, a ten, na ich podstawie, będzie mógł znowelizować rozporządzenie związane z substancjami psychoaktywnymi. Jednak, zdaniem rzecznika GIS, nie jest przesądzone, jakich substancji będą dotyczyć rekomendacje.

- My, jako GIS, stoimy na stanowisku, że muchomor czerwony jest grzybem niejadalnym, stanowi zagrożenie dla zdrowia, w związku z czym nie powinien się znajdować w obrocie - podkreślił Waszczewski.

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski zapowiedział wcześniej na antenie Radia Zet, że będzie zmierzał do ustawowego zakazu obrotu tymi niejadalnymi grzybami.

REKLAMA

Tymczasem handel muchomorem czerwonym kwitnie, a w internecie roi się od takich ogłoszeń: "Oferuję suszoną Amanitę muskarię. Tegoroczna. Tylko oczyszczone kapelusze. 1 kg- 1000 złotych. Obecnie posiadam 500 g. Wysyłka paczkomat".

Handel kwitnie w sieci

W innej ofercie można przeczytać: "1000 g wysokiej jakości suszonych grzybów: Muchomor czerwony (Amanita Muskaria). (…) Grzyby są czyste oraz idealnie wysuszone profesjonalnym dehyratorze. Zbiór początek października. Możliwy zakup większej ilości wraz z negocjacją ceny. Wysyłka na terenie kraju oraz za granicę". Cena - 900 złotych za kilogram.

Lekarze i eksperci ostrzegają przed zbieraniem i spożywaniem muchomorów czerwonych nawet po obróbce termicznej. Jednak w internecie fani muchomora dzielą się poradami na temat jego obróbki i wykorzystania, a także skutecznego przechowywania.

Popularnością cieszy się także mikrodawkowanie, czyli stosowanie niewielkich, wręcz homeopatycznych dawek muchomora czerwonego w celu poprawy zdrowia, fizycznego jak i psychicznego.

REKLAMA

Objawy zatrucia

Portal ABC Zdrowie podkreśla jednak, że takie teorie nie mają żadnego poparcia w badaniach klinicznych. Jednocześnie bardzo niepokoją ekspertów z dziedziny medycyny, którzy przypominają, że muchomory czerwone zawierają cały szereg toksyn powodujących drgawki, psychozę czy nawet porażenie ośrodka oddechowego.

Wśród objawów zatrucia wymienia się między innymi: zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej, zaburzenia orientacji w przestrzeni i czasie, zawroty głowy, euforia i lęk. Lekarze ostrzegają, że każda dawka preparatu z muchomora czerwonego może być groźna dla zdrowia.

Największym trucicielem polskich lasów jest muchomor sromotnikowy, mylony często z gąską. Toksyny w nim zawarte są tak silne, że wystarczy niewielka dawka, żeby zabić człowieka.

IAR, PAP, Radio Eska, ABC Zdrowie, paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej