Bezpieczna podróż seniora. Jak to robić bez szkody dla zdrowia?
- Jeżeli podróż seniora w dniu Wszystkich Świętych nie jest zbyt daleka, nie trzeba jej konsultować z lekarzem. Trzeba ją natomiast zaplanować z czasem na odpoczynek, a wszelka forma ruchu zawsze jest wskazana dla osób starszych - mówili w audycji "Samo zdrowie" goście Polskiego Radia 24: mgr Karolina Łukaszewicz-Marszał, dietetyk, oraz prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dariusz Włodarek, kierownik Zakładu Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
2024-11-01, 20:20
Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to czas masowych odwiedzin i palenia zniczy na cmentarzach. Bardzo często wiąże się to z pokonywaniem dużych odległości przez seniorów. Jak powinni podróżować bezpiecznie dla ich zdrowia?
Posłuchaj
- Jestem absolutnym przeciwnikiem wykluczania osób starszych z takiej aktywności jak podróżowanie, także w okresie Wszystkich Świętych. Można tylko zwrócić uwagę, że osoby starsze mogą ulec różnego typu zakażeniom, jak np. grypa i przeziębienia. Dlatego warto pojechać z wyprzedzeniem, aby uniknąć nadmiernego tłoku i ruchu - zaznaczył prof. Dariusz Włodarek.
REKLAMA
Ruch pomaga seniorom
W opinii drugiego gościa audycji, Karoliny Łukaszewicz-Marszał, panuje powszechne przekonanie, że senior powinien ograniczać swoją aktywność fizyczną tylko do krótkiego spaceru. Ale najnowsze zalecenia WHO dotyczące seniorów po 65. roku życia są dość bliskie temu, co poleca się młodszym od nich osobom.
- Rekomenduje się seniorom od 2,5 do 5 godzin umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Ale także od 75 do 120 minut bardzo intensywnej aktywności w tygodniu. Obecne święta to dobra okazja, aby wykorzystać ten czas do większej aktywności, także jako ruchu - mówiła Karolina Łukaszewicz-Marszał.
Zdaniem prof. Dariusza Wieczorka, jeżeli senior ma poważne dolegliwości zdrowotne, trzeba przed taką dłuższą podróżą posłuchać zaleceń lekarza, który go leczy. Jeśli mimo choroby starszy pacjent jest w dobrej kondycji fizycznej i jedzie odwiedzić groby na bliskie odległości, wtedy nie zawsze taka konsultacja będzie potrzebna.
- Przy wyprawie na dłuższą odległość, np. samochodem, trzeba tak ją zaplanować, aby był czas także na odpoczynek, na nocleg w hotelu lub u rodziny. Czasami można spytać się lekarza o dodatkowe zabezpieczenie dotyczące leków lub diety - wyjaśnił gość audycji.
REKLAMA
Zbilansowana dieta
- Zalecenia żywieniowe dla seniorów są pewnymi wytycznymi, ale ostatecznie żywienie musi być dostosowane do konkretnej osoby, która może odczuwać brak apetytu, mieć zaburzone pragnienie. Podczas podróży mogą się zmieniać preferencje żywieniowe. Co może wynikać z mniejszego przyswajania jedzenia przez układ pokarmowy. Warto samego siebie obserwować, czy tracimy wagę, jemy coraz mniejsze posiłki. To może wymagać konsultacji z lekarzem, który może zalecić posiłki medyczne - tłumaczyła dietetyczka.
***
REKLAMA
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Artur Wolski
Goście: mgr Karolina Łukaszewicz-Marszał, dietetyk oraz prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dariusz Włodarek, kierownik Zakładu Dietetyki, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
Data emisji: 01.11.2024
Godzina emisji: 19.33
PR24/sw/wmkor
REKLAMA
REKLAMA