Jubileusz 91. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Koncert w Lusławicach
- W Lusławicach łączy się natura, sztuka, tradycja i nowoczesność. Nie tylko obecność wielkich myślicieli w postaci Braci Polskich, czy artystów jak Jacek Malczewski, ale też wspaniałego kompozytora i humanisty Krzysztofa Pendereckiego - mówiła w Polskim Radiu 24 kurator Europejskiego Centrum Muzyki Jadwiga Kania. Gościem był również Stanisław Dudek, opiekun zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach.
2024-11-03, 10:38
W 1974 roku Krzysztof Penderecki zakupił niszczejący od drugiej wojny światowej dworek i ogród w Lusławicach. Przez czterdzieści lat rozwijał go i pielęgnował. Tak powstało lusławickie arboretum (ogród krzewów i drzew) Elżbiety (żony kompozytora) i Krzysztofa Pendereckich. Natomiast Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zostało powołane do życia w 2005 roku jako Narodowa Instytucja Kultury.
Posłuchaj
Koncert
Jesień w Lusławicach jest miesiącem szczególnym. 23 listopada, w dniu 91. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach rozbrzmi VII Symfonia "Siedem bram Jerozolimy" mistrza Pendereckiego. To dzieło powstało we fragmentach właśnie w Lusławicach. Wystąpi Chór Polskiego Radia – Lusławice, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, soliści, którzy przez lata wykonywali dzieła Pendereckiego - Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Rafał Bartmiński, Artur Janda, Sławomir Holland. Poprowadzi ich Maciej Tworek, a całość jest wpisana jako wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Eufonie.
Dwór
Tego dnia odbędzie się nie tylko koncert. Będzie można zwiedzić dwór Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, odkryć niezwykłą aurę i poznać fascynującą historię tego miejsca i artysty. - W tym miejscu łączy się natura, sztuka, tradycja i nowoczesność. Nie tylko obecność wielkich myślicieli w postaci Braci Polskich, czy artystów jak Jacek Malczewski, ale też wspaniałego kompozytora i humanisty Krzysztofa Pendereckiego. Będzie to wielkie święto na zamknięcie jesiennego sezonu - tłumaczyła Jadwiga Kania.
REKLAMA
Ogród
Ogród w Lusławicach zajmuje dziś powierzchnię około 30 hektarów i jest podzielony na różne części tematyczne. Można tam znaleźć m.in. aleje lipowe, buki, kasztanowce, a także kolekcje miłorzębów i dębów. Penderecki szczególnie dbał o wprowadzanie do parku rzadkich gatunków drzew, takich jak sekwoje, metasekwoje czy jodły kaukaskie.
Kompozytor traktował sadzenie drzew w sposób podobny do tworzenia muzyki. Układał harmonijne kompozycje z roślin, nadając ogrodowi rytm i strukturę. Jego park stał się swoistym dziełem sztuki, które odzwierciedlało jego wrażliwość na piękno natury. Penderecki uważał, że projektowanie kompozycji jest jak komponowanie przestrzeni ogrodu. To była jego wielka pasja.
***
Audycja: Ogrody sztuki
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Jadwiga Kania (kurator Europejskiego Centrum Muzyki), Stanisław Dudek (opiekun zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach)
Data emisji: 3.11.2024
Godzina emisji: 8.30
REKLAMA
PR24
REKLAMA