Ustawa antyhejterska? Wiceminister cyfryzacji: hejt jest rakiem współczesnego świata
2024-11-04, 19:05
- W naszym projekcie to sąd decyduje, co jest hejtem? Czy przekraczane są znamiona dozwolonej krytyki? Hejt niszczy umysły, życia i ludzi. Znałem takich, którzy odebrali sobie z tego powodu życie. Hejt to czyrak, nowotwór dzisiejszych czasów - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.
W czwartek odbędzie w Sejmie pierwsze czytanie ustawy antyhejterskiej. Jej głównym założeniem jest wprowadzenie do polskiego prawodawstwa możliwości złożenia do sądu tzw. "ślepego pozwu".
- Będziemy mogli pozwać naszego hejtera, kogoś, kto nas hejtuje, nie wiedząc, kim on jest. Hejterzy są odważni tylko dlatego, że są anonimowi. Gdybyśmy znali ich z imiona i nazwiska, to przestaliby hejtować. Baliby się napisać coś o realnej osobie, która mogłaby wytoczyć przeciwko działa prawne. Chcemy wprowadzić instytucję ślepego pozwu - ktoś nas hejtuje, czujemy się hejtowani, powierzamy sprawę sądowi, który stwierdza czy mamy do czynienia z hejtem. Występuje następnie do operatorów platform, na których jesteśmy hejtowani o ustalenie personaliów osoby, która wypisuje hejterskie komentarze. Dalej jest już tak, jak w normalnym pozwie. Aby pozew zyskał dalszy ciąg, trzeba go dostarczyć osobie pozwanej. Będzie to się działo automatycznie - tłumaczył Michał Gramatyka w Polskim Radiu 24.
Posłuchaj
Nowotwór dzisiejszego świata
Wiceminister cyfryzacji zauważył, że policja radzi sobie z internetowymi przestępcami. - Posiada możliwości technologiczne i organizacyjne. Ustala tożsamości i aresztuje hejterów. Przez hejt umierają ludzie, odbierają sobie życie. Inni mają złamane kariery, bruka się ich wizerunek. To jest rak, nowotwór dzisiejszego świata. Musimy zrobić wszystko, aby bezpieczni byli szczególni ci, którzy są niepełnoletni. Nie mają na tyle mocnej psychiki, aby poradzić sobie z hejterskimi komentarzami - powiedział Gramatyka.
- W naszym projekcie to sąd decyduje, co jest hejtem? Czy przekraczane są znamiona dozwolonej krytyki? Hejt niszczy umysły, życia i ludzi. Znałem takich, którzy odebrali sobie z tego powodu życie. Hejt to czyrak, nowotwór dzisiejszych czasów - dodał.
REKLAMA
Nad podobnymi przepisami pracuje ministerstwo sprawiedliwości. - My jesteśmy pierwsi, wyszliśmy z tym wcześniej. Mamy nadzieję na merytoryczną dyskusję. W czwartek będzie pierwsze czytanie projektu. Chcemy rozważyć wszystkie propozycje poprawek. Ustawa będzie służyć głównie słabszym. Tym, którzy są bezradni wobec hejtu - podsumował Michał Gramatyka.
Ustawa antyhejterska jest inicjatywą grupy posłów Polski 2050. W pracach nad projektem brali udział m.in. specjaliści z branży IT, prawnicy oraz osoby, które doświadczyły cyberprzemocy.
***
Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Paweł Pawłowski
Gość: Michał Gramatyka (wiceminister cyfryzacji)
Data emisji: 4.11.2024
Godzina emisji: 17.33
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA