Ziobro ukarany przez sąd. Kilkutysięczna grzywna
Sąd nałożył na Zbigniewa Ziobrę grzywnę w wysokości 2 tys. zł. Były minister sprawiedliwości został ukarany za niestawienie się na ostatnie posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa.
2024-11-08, 14:32
Zbigniew Ziobro był wzywany na komisję już cztery razy. Ani razu jednak nie stawił się na posiedzeniu. Posłowie optowali za maksymalną karą w wysokości 3 tys. zł. Sąd orzekł jednak o niższej grzywnie, uznając, że maksymalny wymiar nie jest zasadny.
Prawidłowo powiadomiony
Jak czytamy w uzasadnieniu, były minister sprawiedliwości został prawidłowo powiadomiony o terminie posiedzenia. Co więcej, jak wskazano w uzasadnieniu, Zbigniew Ziobro osobiście odmówił odebrania zawiadomienia.
"Z odpowiednim wyprzedzeniem wysłano do niego przesyłkę pocztową, której nie podjął, skierowano wiadomość na skrzynkę mailową, która to wiadomość została odczytana, funkcjonariusze Policji podjęli próbę doręczenia zawiadomienia, która nie doszła do skutku wyłącznie dlatego, że świadek osobiście odmówił jej przyjęcia" - czytamy.
REKLAMA
"Bezsporne pozostaje, że Zbigniew Ziobro w rozumieniu przepisów o doręczeniach, został prawidłowo powiadomiony o terminie czynności" - napisano.
Ponadto, jak ustalił sąd, następnego dnia Ziobro zeznawał w prokuraturze z przerwami przez cztery godziny. Według Sądu Okręgowego w Warszawie takie działanie polityka Suwerennej Polski było przejawem "przynajmniej zlekceważenia obowiązku ustawowego".
"Skoro świadek zgłosił się tam sam bez wezwania, a czynność trwała przez niemal 4 godziny z dwiema przerwami, należało uznać, że w ocenie samego świadka problemy zdrowotne nie przeszkadzały mu w udziale w takiej samej czynności, na jaką wezwała go Komisja Śledcza" - napisano w uzasadnieniu.
Postanowienie nie jest prawomocne, a Zbigniew Ziobro ma prawo do złożenia zażalenia.
REKLAMA
"Naganna postawa"
Przy ocenie zachowania świadka sąd zwrócił uwagę na pełnioną przez Zbigniewa Ziobrę funkcję.
"Było ono tym bardziej naganne, że świadek do niedawna piastował urząd Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, a jako poseł na Sejm aktualnie ma status funkcjonariusza publicznego. Szczególnie więc od takich osób należy oczekiwać poszanowania, respektowania prawa oraz wynikających z niego obowiązków" - wskazano.
W piątek komisja śledcza ds. Pegasusa zapowiedziała, że skieruje wniosek do Prokuratora Generalnego ws. uchylenia immunitetu byłemu szefowi resortu sprawiedliwości. Jeśli Sejm uchyli immunitet, to być może w styczniu byłoby możliwe doprowadzenie go przed komisję - oceniła szefowa komisji Magdalena Sroka.
- Kontakty ks. Michała Olszewskiego ze Zbigniewem Ziobrą. Nowe ustalenia
- Ziobro czwarty raz nie stawił się przed komisją śledczą. Poseł PSL: doprowadzenie go będzie koniecznością
- Chcą doprowadzić Ziobrę przed komisję. Kaczyński mówi o "akcie barbarzyństwa"
PAP/egz
REKLAMA