Najszybciej rosnące lokalne lotniska. Nie wszędzie jest kolorowo

Lotnisko w Radomiu z kolejnym spadkiem liczby pasażerów. Słabiej niż zwykle radzi sobie Modlin. Dobry sezon czarterowy zaliczyły z kolei Łódź i Lublin, a Zielona Góra powolutku pnie się w górę.

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2024-11-08, 18:00

Najszybciej rosnące lokalne lotniska. Nie wszędzie jest kolorowo
Ilu pasażerów odprawiły lotniska w Radomiu, Modlinie, Lublinie i Zielonej Górze?. Foto: Shutterstock/Przemyslaw Szablowski

Jedne polskie lotniska podsumowują zakończony właśnie sezon wakacyjnych czarterów, inne podają już śmiało swoje wyniki za październik. Wiele z nich odnotowuje, że liczba pasażerów znacząco wzrosła, na jednym z nich nawet o 100 proc. rok do roku. Jest też jednak lotnisko, na którym głównie wieje wiatr. 

Październik wzlot Zielonej Góry, pikowanie Radomia

Port lotniczy Zielona Góra-Babimost nie jest już najmniejszym polskim lotniskiem pod względem liczby pasażerów. W październiku 2024 obsłużono w Zielonej Górze 8151 osób, o ponad 100 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy odprawiono ich 4044. Łącznie w 2024 z Babimostu poleciały już 74 284 osoby, co daje rok do roku wzrost o ponad 53 proc. Tym samym Zielona Góra, licząc sam październik, prześcignęła lotnisko w Radomiu, które obsłużyło w październiku 5882 pasażerów, o 1669 osób mniej niż w październiku 2023. 

Radom nadal wyprzedza Zieloną Górę w liczbie pasażerów odprawionych w tym roku, mając ich 105 499. I raczej nie da się przegonić do końca grudnia. 

Dobre wakacje Łodzi i Lublina

Powody do zadowolenia mają władze lotnisk w Łodzi i w Lublinie. Oba lotniska zanotowały bowiem dobre wyniki wakacyjnych czarterów. Łódzkie lotnisko podało, że z oferty czarterowej skorzystały w tym roku 93 tysiące pasażerów, co dało 58 proc. wzrost. Port lotniczy im. Władysława Reymonta nie podał jednak jeszcze liczby obsłużonych pasażerów w październiku (razem czarterów i w ruchu regularnym). Wiadomo jednak, że przez trzy kwartały port obsłużył 343 785 osób, czyli niewiele mniej niż w całym roku 2023. 

REKLAMA

Bardzo dobry był też okres wakacyjny dla lotniska w Lublinie. Liczba pasażerów lotów czarterowych wzrosła do 58 253 osób, czyli o 72 procent. Razem z lotami regularnymi w okresie wakacyjnym z Lublina poleciało blisko 280 tys. osób. Lubelskie lotnisko idzie na kolejny rekord w liczbie obsłużonych pasażerów w całym roku. W 2023 zabrakło mu tysiąca do 400 tys. pasażerów w 12 miesięcy. 

Modlin z problemami

Trudny okres przeżywa lotnisko w Modlinie. Podniesienie opłat Ryanairowi skutkuje cięciem przez irlandzkiego przewoźnika liczby połączeń z podwarszawskiego portu lub przenoszeniem ich na Okęcie. To wszystko przynosi Modlinowi znaczące spadki liczby pasażerów i październik był kolejnym miesiącem płynnego lotu w dół - obsłużono 256 864 pasażerów. O 21,11 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadki te będą prawdopodobnie trwać do czasu, aż Ryanair wróci (i uzyska nowe zniżki w opłatach) albo miejsce irlandzkiego przewoźnika zajmie któryś z jego konkurentów. 

Czytaj także:

oprac. własne/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej