Putin płaci za żołnierzy z Korei Płn.? Szef NATO ujawnia: nie tylko pieniędzmi
O bezpieczeństwie granicy Polski i NATO, wzmacnianiu zdolności obronnych i sytuacji Ukrainy rozmawiali w Warszawie premier Donald Tusk i szef NATO Mark Rutte. Tusk podkreślał znaczenie współpracy transatlantyckiej dla bezpieczeństwa na świecie. Rutte mówił m.in. o konieczności wzmacniania przemysłu obronnego i obecności żołnierzy Korei Północnej na ukraińskim froncie.
2024-11-13, 18:50
Premier Donald Tusk podkreślił znaczenie współpracy transatlantyckiej dla bezpieczeństwa na świecie. Szef rządu mówił o tym po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, który odwiedził Warszawę.
Donald Tusk powiedział, że przekonanie o znaczeniu współpracy państw Zachodu podziela z obecnym szefem Sojuszu Transatlantyckiego od czasów, kiedy Mark Rutte stał na czele holenderskiego rządu.
Tusk wskazał "fundament bezpieczeństwa"
- Dobre relacje z USA, relacje łączące świat zachodu, współpraca militarna, gospodarcza, kulturalna, transatlantycka - to jest fundament naszego bezpieczeństwa i naszego rozwoju - podkreślił Tusk.
Posłuchaj
Dodał, że "dzisiaj trzeba zrobić wszystko i żadne zewnętrzne zdarzenia nie powinny temu przeszkodzić, aby wzmocnić współpracę transatlantycką na rzecz bezpieczeństwa". - Możesz tu liczyć na Polskę i na polski rząd, że będziemy tutaj konsekwentni - zwrócił się do Rutte.
REKLAMA
Tusk zapewnił, że Polska będzie "solidnym i bardzo konsekwentnym partnerem" w kwestii bezpieczeństwa. - Będziemy pracować każdego dnia, aby Europa i Polska były bezpieczniejsze w tym bardzo trudnym czasie - zaznaczył.
Granica Polski i NATO "nieprzekraczalna"
Szef rządu podkreślił, że wraz z Rutte mają "identyczne poglądy na sytuację na świecie, w regionie, na tej płonącej granicy". Jak dodał, z wielką satysfakcją przyjął słowa sekretarza generalnego, które świadczyły o zrozumieniu polskich obaw i potrzeb.
Podkreślił też, że zaprezentował sekretarzowi generalnemu wysiłki Polski dotyczące fortyfikacji i umocnienia granicy we współpracy z krajami bałtyckimi i Finlandią w ramach Tarczy Wschód. Podkreślił, że to zarówno granica Polski, jak i całego NATO i Unii Europejskiej.
- Potwierdziłem, że Polska dalej będzie inwestowała pieniądze i swoje wysiłki, żeby ta granica była granicą nieprzekraczalną dla ewentualnych agresorów czy napastników - zaznaczył premier.
REKLAMA
Wsparcie Ukrainy. Szef NATO podkreślił rolę Polski
Sekretarz Generalny NATO wskazał na Polskę, jako kraj, który udziela największego wsparcia Ukrainie. Mark Rutte po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem podkreślił jednocześnie, że konieczne jest nieustanne wspieranie Ukrainy przez wszystkich członków Sojuszu.
- Między innymi o tym rozmawialiśmy - mówił szef NATO. - Teraz, w trakcie zimy, ale też w dłuższej perspektywie czasowej, musimy upewnić się, że wsparcie obronne będzie dalej płynęło do Ukrainy. Musimy także upewnić się, że jesteśmy w stanie pomóc Ukraińcom w odwróceniu sytuacji, w której tracą terytorium, żeby mogli ustabilizować sytuację na froncie i odbić od Rosjan to, co utracili - powiedział Rutte.
Korea Północna zagrożeniem
Szef NATO mówił też o udziale żołnierzy północnokoreańskich w wojnie z Ukrainą. Podkreślił, że nie trafili oni do Rosji za darmo. - Władimir Putin z Moskwy płaci za to nie tylko pieniędzmi, ale również technologią rakietową dostarczaną Korei Północnej. Co stanowi zagrożenie nie tylko dla nas, ale również dla Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych - zaznaczył sekretarz generalny NATO.
- Dzisiaj musimy wzmacniać nasze zdolności, wzmacniać produkcję przemysłu obronnego, to absolutnie konieczne. Musimy robić to samo, co nasi przeciwnicy - ciąć biurokrację i wdrażać nowe rozwiązania - dodał Rutte.
REKLAMA
Wizyta szefa NATO w Warszawie jest związana z oficjalnym otwarciem amerykańskiej bazy przeciwrakietowej w Polsce. Baza powstała w Redzikowie, w województwie pomorskim.
IAR, PAP, paw/
REKLAMA