Podali wstępną datę. Wtedy rozpocznie się rewolucja na polskich drogach
Rząd zaostrza walkę z piratami drogowymi i przedstawił szereg zmian w prawie dla kierowców. Wiceszef Arkadiusz Myrcha powiedział, że propozycja kar to "podejście rewolucyjne".
2024-11-16, 07:00
- To na pewno szeroka zmiana, bo po raz pierwszy wykracza poza jeden akt prawny, poza jeden kodeks. Zmiany dotyczą bowiem zarówno Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń, Ustawy - Prawo o ruchu drogowym i Ustawy o kierujących pojazdami. Pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - mówił Myrcha.
Przypomnijmy, że pakiet zmian został przedstawiony na piątkowej konferencji prasowej. W nowych przepisach dotyczących bezpieczeństwa drogowego znalazła się m.in. propozycja o możliwości orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Mowa o sytuacji, gdy ktoś złamie nałożony już wcześniej zakaz.
Zmiany dla kierowców. Koniec piratów drogowych?
Myrcha dodał, że tą propozycją rząd chce pokazać, że "istotą nie jest skoncentrowanie się tylko na jednym przepisie karnym i podnoszenie sankcji za konkretne przestępstwo".
- To faktycznie nie rozwiązuje problemu, ale skupiamy się z jednej strony na egzekucji zasądzonych dotychczas wyroków, przede wszystkim środków karnych, i odpowiadamy na realny problem, czyli lekceważenie tych środków karnych. Z drugiej strony jest to pakiet przepisów, które będą wpływały na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - kontynuował.
REKLAMA
Bezpieczeństwo na polskich drogach
- Mówimy tu o pakiecie przedstawionym przez Ministerstwo Infrastruktury, który dotyczy zasad ruchu poza terenem zabudowanym, szkolenia kierowców, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych. Jeśli te wszystkie propozycje zbierzemy w jedną całość - narzędzia dla policji, narzędzia dla sądu, przepisy administracyjne - to nie ulega wątpliwości, że wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo na polskich drogach - skomentował polityk.
- Wypadek na A4 pod Krakowem. Lądował śmigłowiec LPR
- 17-latek bez prawka jechał za szybko. Zginął jego 15-letni kolega
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Myrcha ujawnił też, że prace międzyresortowe dotyczące prac legislacyjnych nad przedstawionymi propozycjami zmierzają ku końcowi.
- W dużej mierze zakończony jest etap konsultacyjny. Te projekty już częściowo weszły do wykazu prac legislacyjnych rządu, a pozostałe zostaną wpisane najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni. Bardzo byśmy chcieli, żeby jeszcze zimą ten projekt trafił do Sejmu.
REKLAMA
W ocenie wiceministra zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej w pierwszym półroczu przyszłego roku.
Oto propozycja zmian
- Chcemy wprowadzić zaostrzenie kar dla kierowców, którzy jeżdżą mimo zakazu prowadzenia pojazdów - mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Wśród propozycji jest także m.in. przepadek pojazdów należących do osób kierujących pod wpływem alkoholu (przy stężeniu od 0,5 do 1,5 promila) lub tych, którzy prowadzą mimo zakazu.
Zmiany mają też dotyczyć młodych kierowców. Osoby w wieku 17 lat będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii B z ograniczeniami - młodzi kierowcy mają mieć okres próbny.
REKLAMA
pap/iar/pr24.pl/sb
REKLAMA