Woreczki z nikotyną coraz większym problemem. Sięgają po nie młodzi ludzie

- Problem woreczków z nikotyną to nie tylko sam problem braku akcyzy. Ta forma przyjmowania używki jest silniejsza niż palenie papierosów, a nikotyna jest silnie uzależniającą substancją psychoaktywną. Nie powinna być sprzedawana młodym ludziom - mówili w Polskim Radiu 24 w audycji "Saldo" dr Konrad Henning i Maria Mazurek, redaktor naczelna next.gazeta.pl.

2024-11-17, 17:00

Woreczki z nikotyną coraz większym problemem. Sięgają po nie młodzi ludzie
Woreczki z nikotyną/zdjęcie ilustracyjne. Foto: shuttestock

Saszetki z nikotyną nie są obłożone podatkiem akcyzowym, co dla wielu ekspertów jest zaskakujące i pokazuje inne nastawienie fiskusa do tego produktu w porównaniu do pozostałych używek.

Te powszechnie dostępne, białe woreczki zawierają nikotynę i jej związki pochodne, a także włókna roślinne i dodatki smakowe. Najczęściej wkłada się je do ust, aby kuleczki się rozpuściły.

Posłuchaj

Dr Konrad Henning i Maria Mazurek gośćmi Polskiego Radia 24 (audycja "Saldo") 26:45
+
Dodaj do playlisty

- Ta forma wchłaniania nikotyny daje bardzo silne oddziaływanie psychoaktywne, to nie jest snooze dostępny w Szwecji i Szwajcarii. Snooze zawiera tytoń, a woreczki nikotynowe są wypełnione tytoniem w formie syntetycznej. Dlatego to nie jest to związek roślinny, tylko chemiczny - powiedział Konrad Henning. 

Trzyletnia zmowa milczenia? 

W opinii eksperta istnieje na rynku od trzech lat niezrozumiała sytuacja: że woreczki z nikotyną są dostępne w powszechnej dystrybucji i mogą je bez przeszkód kupować młodzi ludzie.   

REKLAMA

- Już trzy lata temu na Forum Akcyzowym, czyli na grupie doradczej resortu finansów, sygnalizowaliśmy o zagrożeniu. Wtedy te woreczki były produktem niszowym, a dziś są bardzo popularne także wśród młodzieży. Samo wchłanianie nikotyny jest bardzo szybkie i daje mocniejszy efekt w porównaniu do tradycyjnego papierosa. Dla przykładu w papierosie jest 10 mg nikotyny, ale wchłania się około dwóch miligramów podczas palenia. Ale w tych białych woreczkach jest 50-60 mg nikotyny, ale wchłania się jej znacznie więcej niż w przypadku typowego papierosa. Nikotyna to silnie uzależniająca substancja psychoaktywna. To jest produkt, który bardzo szkodzi młodym ludziom - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Długa droga do legislacji

Konrad Henning zaznaczył, że chociaż jest projekt prawny regulujący sprzedaż woreczków z nikotyną, to potrzebna jest też sejmowa regulacja. Poprzedni resort finansów przygotował swoje rozwiązania, nowy rząd je potem odłożył na półkę i zapowiedział, że opracuje własny projekt. Ale nowy projekt dotyczy głównie wątku akcyzy i został złożony przez resort finansów do listy prac legislacyjnych rządu. 

- Postulowaliśmy, aby ten wątek woreczków z nikotyną dopisać do projektu regulacji dotyczącego dostępności nieletnich do napojów energetycznych posła Bortniczuka. Na razie nie widać efektu. Staramy się nie podnosić tego tematu w mediach, aby nie promować tego szkodliwego produktu. Dlatego ta sprawa nadal potrzebuje wsparcia ze strony administracji publicznej - stwierdził ekspert.

***

REKLAMA

Audycja: Saldo
Prowadząca: Magdalena Biednik
Goście: dr Konrad Henning i Maria Mazurek
Data emisji: 15.11.2024
Godzina emisji: 12.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej