Każde państwo decyduje samo. Szef NATO o broni dalekiego zasięgu
- Sekretarz generalny NATO Mark Rutte, pytany, czy w związku z groźbą użycia broni nuklearnej przez Rosję Zachód powinien zezwalać Ukrainie na używanie na rosyjskim terytorium broni przekazanej przez kraje Sojuszu, odpowiedział, że decyzję w tej sprawie każde z państw podejmuje indywidualnie.
2024-11-19, 12:42
Rutte, który we wtorek bierze udział w posiedzeniu ministrów obrony państw UE w Brukseli, zalecił, by mniej rozmawiać o kwestiach związanych z tym, czy zachodnia broń jest używana przez Ukrainę na rosyjskim terytorium.
- Niepotrzebnie czynimy naszych przeciwników mądrzejszymi - ostrzegł.
- NATO wyraźnie powiedziało wcześniej, że gdy sojusznicy dostarczają systemy uzbrojenia Ukrainie, najlepiej nie nakładać na (te systemy) ograniczeń. Jest ogólne podejście, ale to od poszczególnych sojuszników zależy, co zrobią - podkreślił Rutte.
NATO jest pod wrażeniem
Jak przyznał sekretarz generalny NATO, jest pod wrażeniem tego, co Ukrainie udało się osiągnąć po 1000 dni walki. Dodał, że Kijów musi zwyciężyć, a teraz, kiedy Korea Północna zaangażowała się w konflikt, a Rosja przeprowadziła masowe ataki na terytorium Ukrainy, widać to jeszcze wyraźniej.
REKLAMA
Rutte był pytany także o to, jak zaangażowanie Korei Północnej zmieniło kalkulację Chin w sprawie ich własnego zaangażowania w wojnę.
- Przerażające jest to, że cztery kraje współpracują ze sobą. Nie zawsze mogę ocenić, jaka jest psychologia (relacji) między nimi, ale pewne jest, że one ze sobą współpracują, a Chiny wspierają Rosję w obchodzeniu sankcji, dostarczając sprzęt podwójnego zastosowania, a Korea Północna - wysyłając wojsko i masowe, szybkie dostawy (broni) do Rosji - powiedział.
Korea Północna staje się efektywna
Sekretarz generalny wyraził także pogląd, że Moskwa płaci za to, przekazując technologię Korei Północnej. - To jest wyraźne zagrożenie dla nas wszystkich, bo Korea Północna będzie się stawać coraz bardziej efektywna - zaalarmował.
Z kolei Iranowi - kontynuował - Rosja płaci pieniędzmi, które ten może przeznaczać na wspieranie kontrolowanych przez siebie ugrupowań w regionie Bliskiego Wschodu.
REKLAMA
- Ma to więc globalny wpływ, co oznacza, że teatr transatlantycki i region Indo-Pacyfiku stają się coraz bardziej połączone - ponieważ to, co się tu dzieje, stanowi teraz zagrożenie dla Japonii, Korei Południowej i USA - zauważył Rutte.
***
***
***
REKLAMA
- "Rabowaliśmy jak barbarzyńcy". Spowiedź rosyjskiego żołnierza
- Zabici na chodniku. Potworny atak Putina na Odessę, dziesiątki ofiar
- Po tej wojnie świat będzie inny. Nowy typ wojsk Putina
PAP/IAR/in./
REKLAMA