Szwecja rozsyła poradnik na wypadek wojny. Także w polskiej wersji

Poradnik z informacjami o budowaniu gotowości na wypadek wojny lub sytuacji kryzysowych trafi do pięciu milionów szwedzkich gospodarstw domowych. Właśnie rozpoczęła się wysyłka publikacji.

2024-11-19, 14:40

Szwecja rozsyła poradnik na wypadek wojny. Także w polskiej wersji
Poradnik na czas niepokoju przygotował Urząd ds. Ochrony Ludności i Gotowości.Foto: PAP/EPA/CLAUDIO BRESCIANI

Nowa publikacja to żółta, rzucająca się w oczy 32-stronicowa broszura ze szwedzką żołnierką z bronią w ręku na okładce. Oprócz wersji szwedzkiej, przygotowano ją także w innych językach, w tym po polsku.

"Żyjemy w niespokojnych czasach. W kraju położonym niedaleko nas toczy się wojna. Terroryzm, cyberataki i dezinformacja służą do wyrządzania szkód i wpływania na społeczeństwo" - czytamy na początku dokumentu. Podczas pracy nad broszurą wzięto pod uwagę doświadczenia Ukrainy.

Gotowość na minimum tydzień bez pomocy

- W porównaniu z wersją wydawnictwa z 2018 r., więcej miejsca poświęciliśmy przygotowaniom na wypadek wojny, m.in. temu, jak ewakuować się oraz chronić przed atakiem z powietrza - oznajmiła na wtorkowej konferencji prasowej w Sztokholmie kierująca projektem Christina Andersson.

Dodała, że po raz pierwszy podkreślono, iż należy być przygotowanym na pozostawanie bez pomocy z zewnątrz przez minimum tydzień.

REKLAMA

Inne nowe części dotyczą członkostwa Szwecji w NATO, zagadnień o charakterze psychologicznym, bezpieczeństwa cyfrowego, epidemii oraz kryzysów wywołanych zmianami klimatycznymi. Tak jak wcześniej, książeczka zawiera tzw. check listę, czyli spis produktów żywieniowych i rzeczy, które należy mieć przygotowane w domu.

Życie w kraju mniej bezpieczne

Urząd ds. Ochrony Ludności i Gotowości (MSB) wraz z dystrybucją broszury uruchomił infolinię, a także opublikował badanie szwedzkiej opinii publicznej na temat stopnia przygotowania do wojny. Z sondażu wynika, że 77 proc. obywateli uważa, że życie w kraju stało się mniej bezpieczne w związku z sytuacją międzynarodową. 27 proc. respondentów jest pewnych, że da radę przetrwać samodzielnie przez tydzień. Najlepiej przygotowane są osoby w wieku 55-65 lat, a najgorzej ludzie młodzi.

W związku z pogarszającymi się nastrojami społecznymi, urzędem MSB kieruje od listopada oficer wojska Mikael Frisell. Od 1 stycznia 2026 r. MSB zostanie przemianowany na Urząd Obrony Cywilnej. Szwecja jest jednym z niewielu państw na świecie, którego władze szeroko komunikują się ze społeczeństwem na temat zagrożeń.

Czytaj także:

pg,pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej