Epidemia cukrzycy. Jak chronić przed nią dzieci?
- Nieleczona cukrzyca może powodować zagrożenie dla życia, ta choroba coraz częściej atakuje dzieci i młodzież, co już jest zjawiskiem globalnym, to kolejna pandemia XXI wieku - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr n. med. Elżbieta Lipska, pediatra, endokrynolog i diabetolog dziecięcy.
2024-11-19, 20:10
Według ekspertki wręcz lawinowo przybywa dzieci z cukrzycą typu drugiego, to jest taka odmiana na którą możemy mieć jakiś wpływ. Ale gorzej jest z cukrzycą typu pierwszego, bo jest trudniejsza w leczeniu i też jest coraz więcej młodych chorych.
A ten typ cukrzycy jest chorobą autoimmunologiczną, i zaczyna się u dzieci i młodzieży, chodzi w tym przypadku o uszkodzenie w trzustce komórek Beta odpowiedzialnych za produkcję insulino. A jej utrudnia rozkłada cukru z pożywienia i następuje rozwój cukrzycy.
Posłuchaj
Uszkodzenia w trzustce następują etapowo. Widać korelację, że im więcej cukru mamy w pożywieniu, tym więcej potrzebujemy własnej insuliny, aby go strawić, a przy kłopotach z trzustką zaczynają się poważne problemy ze zdrowiem.
Nowy problem zdrowotny w skali globalnej
- Cukrzyca typu drugiego w dzieci, kiedyś dotyczyła głównie osób starszych i dorosłych, ale teraz ją widać coraz częściej u dzieci i młodzieży, co jest efektem zbyt dużej masy ciała, małą ilością ruchu, nieuprawiana sportu itp. W tym typie choroby mamy insulinoodporność, potrzebujemy jej coraz więcej do strawienia cukrów. Ta choroba jest pierwszą, nieinfekcyjna globalną epidemią ogłoszoną przez WHO - powiedziała dr Elżbieta Lipska.
REKLAMA
Według lekarki problemem jest to, że tak niewiele osób wie, że choruje na cukrzycę, która rujnuje im organizm, ale i tak skala już ujawnionych przypadków zachorowań jest wręcz szokująca. A to czy zachorujemy, w dużym stopniu zależy od naszej postawy prozdrowotnej. W poradniach diabetologicznych widać wiele dzieci o zbyt dużym poziomem cukru w morfologii, z dużymi "wyrzutami" insuliny.
Jakie są objawy cukrzycy?
- Jedyną pozytywną stroną ujawnienia stanu przed chorobowego, jest to że spora grupa osób, bierze się za siebie i potem widać te efekty w badaniach. Niepokojące objawy przy cukrzycy typu pierwszego są dość typowe: dziecko zaczyna bardzo dużo pić, nawet kilka litrów wody dziennie i oddaje przy tym dużo moczu oraz zaczyna chudnąć. Po 8 godzinach nie picia i nie jedzenia, możemy sprawdzić glukometrem poziom cukru, zły wynik trzeba potraktować jako ostrzeżenie. Cukier powyżej 200 jasno pokazuje, że dzieje się coś złego - wyjaśniła Elżbieta Lipska.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Elżbieta Lipska, pediatra, endokrynolog i diabetolog dziecięcy
Data emisji: 19.11.2024
Godzina emisji: 19.33
PR24
REKLAMA
REKLAMA