Redukcja deficytu w cztery lata. KE daje zielone światło i stawia Polskę za wzór
Komisja Europejska pozytywnie oceniła we wtorek polski plan budżetowy, który zakłada wychodzenie z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat - poinformował minister finansów Andrzej Domański w mediach społecznościowych. KE zarekomendowała też krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu.
2024-11-26, 17:29
Oceniając polski plan finansowy, Komisja Europejska wzięła pod uwagę między innymi wzrost inwestycji w obronność - napisał w mediach społecznościowych Andrzej Domański.
"Cieszymy się, że Komisja dostrzega inwestycje Polski w rozbudowę zdolności obronnych - jest to przecież jeden z priorytetów UE. W efekcie tych wydatków redukcja nadmiernego deficytu musi jednak skupić się na kolejnych latach, co Komisja także wzięła pod uwagę. Pierwszy raport z działań służących ograniczeniu nadmiernego deficytu opublikujemy do 30 kwietnia przyszłego roku. Oczekujemy na formalne przyjęcie obu rekomendacji przez Radę UE już podczas polskiej prezydencji" - dodał minister finansów.
We wtorek Komisja Europejska zaprezentowała opinię na temat tzw. średniookresowych planów budżetowych przedstawionych przez 22 kraje członkowskie. Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria i Litwa, ze względu na nadchodzące wybory lub formowanie się rządów, przyślą je później. Komisja pozytywnie oceniła 20 planów, zastrzeżenia miała do Holandii i Węgier.
W tych dokumentach państw przedstawiają cele fiskalne, priorytetowe reformy i inwestycje. Kraje objęte procedurą nadmiernego deficytu, w tym Polska, pokazują, w jaki sposób zamierzają zrównoważyć budżet.
REKLAMA
Polska planuje krótką drogę
Obecnie osiem państw objętych jest procedurą nadmiernego deficytu. Pięć z nich wybrało dłuższe, siedmioletnie ścieżki równoważenia budżetu. Polska zamierza zrobić to w krótszym, czteroletnim okresie. Ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce do poziomu 2,0 proc. PKB ma nastąpić w 2028 r.
W planie przesłanym Komisji w październiku rząd przyjął, że w 2026 roku dług publiczny naszego kraju przekroczy 60 procent PKB. Według Ministerstwa Finansów najważniejszy element Planu stanowiła ścieżka wydatków do 2028 r., która w średnim okresie powinna zapewnić zgodność deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg unijnej metodologii ESA2010) z przepisami UE.
Czytaj także:
- 800+ do likwidacji? Rząd odpowiada na sugestie PiS
- Znamy rating dla Polski. Minister nie kryje radości. "Silne fundamenty"
- Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Minister wskazał kwotę
Wyznaczony w projekcie rekomendacji termin przedstawienia pierwszych działań ograniczających nadmierny deficyt to 30 kwietnia 2025 r. Kolejne raporty powinny być przygotowane przez Polskę co pół roku.
REKLAMA
Polska objęta jest procedurą nadmiernego deficytu od lipca.
Polskie Radio/PAP/mbl
REKLAMA