Mają "mgłę mózgową" po przejściu COVID-19. Nowatorska hipoteza

Naukowcy ustalili, że tzw. mgła mózgowa po przebyciu zakażenia COVID-19 może być skutkiem pogorszenia wymiany gazowej w płucach. Wniosek wynika z badań, których rezultat zostanie przedstawiony podczas zjazdu Radiological Society of North America (RSNA), który w dniach 1-5 grudnia odbędzie się w Chicago.

2024-11-29, 08:35

Mają "mgłę mózgową" po przejściu COVID-19. Nowatorska hipoteza
COVID-owa "mgła mózgowa". O co chodzi?. Foto: PAP/EPA/JESSICA PASQUALON

Amerykańska agencja rządowa National Center for Health Statistics przekazała, że około 17,6 proc. dorosłych obywateli USA doświadczyło stanu po zakażeniu COVID, określanego jako "długi COVID". Osoby te zmagają się z szeregiem dolegliwości, w tym z tzw. mgłą mózgową, objawiającą się problemami z koncentracją czy z pamięcią, ale też ze zmianami węchu i smaku, zmęczeniem, bólami stawów lub mięśni, dusznościami czy problemami z trawieniem.

Nowatorskie badania

Naukowcy z University of Iowa w Iowa City podjęli się analizy powiązania pomiędzy wymianą gazową w płucach, obrazem z rezonansu magnetycznego (MRI) mózgu i funkcjami poznawczymi u pacjentów z tzw. długim COVID.

W badaniach wzięło udział 10 pacjentek i dwóch pacjentów (mediana wieku: 59 lat). Po ustąpieniu ostrej infekcji COVID-19 utrzymywała się u nich duszność bądź zmęczenie. Przeprowadzono badania czynnościowe płuc, a także obrazowe (za pomocą rezonansu) płuc i mózgu. Okazało się, że u pacjentów z długim COVID, występująca niższa wymiana gazowa w płucach może być związana z upośledzeniem funkcji poznawczych.

- Po raz pierwszy MRI zostało użyte do wspólnej oceny funkcji płuc i mózgu w celu zbadania ich związku w długim COVID - powiedział Keegan Staab, główny autor badania i asystent naukowy na University of Iowa.

REKLAMA

Dodał, że "badania są nowatorskie - łączą wiele unikalnych typów obrazowania, aby zbadać związek między wieloma narządami w populacji chorych".

Spowolnione myślenie i problemy z koncentracją

Z kolei profesor Sean B. Fain, jeden z autorów badania, zaznaczył, że "jeśli te ustalenia można uogólnić na populację z długim COVID, może istnieć związek przyczynowy pomiędzy dysfunkcją poznawczą a dysfunkcją płuc". To zaś "sugeruje wprowadzenie strategii leczenia ukierunkowanej na poprawę wymiany gazowej".

Zobacz też:

- Niektóre trudności poznawcze, które wystąpiły u pacjentów, były łagodne i wskazywały na niewielką dysfunkcję. Inne były poważniejsze i wskazywały, że część pacjentów doświadcza powolnego myślenia i problemów z koncentracją kilka razy dziennie - wskazał.

Mechanizm kompensacyjny

Badania pokazują, że niższa wymiana gazowa płucna może być związana z dysfunkcją poznawczą. Ponadto badacze zaobserwowali istotne zależności sugerujące, że zwiększony przepływ krwi mózgowej wiąże się ze zmniejszoną wymianą gazową u pacjentów z długim COVID.

REKLAMA

Prof. Staab stwierdził, że potrzebne są dalsze badania, aby przyjrzeć się związkowi między wymianą gazową a przepływem krwi mózgowej u pacjentów z długim COVID.

- Ta zależność może być mechanizmem kompensacyjnym, w którym obniżenie funkcji płuc jest kompensowane m.in. przez lepsze ukrwienie mózgu - powiedział badacz.

Identyfikacja pacjentów z długim COVID

Nadmienił, że "istnieje też możliwość, że mechanizm choroby, który upośledza wymianę gazową w płucach, prowadzi również do wyższego ukrwienia mózgu poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych zarówno w płucach, jak i w mózgu".

Czytaj również:

Naukowcy podkreślają, że badania nieprawidłowości wymiany gazowej mogą pomóc w identyfikacji pacjentów z długim COVID. Wymagają oni długoterminowego leczenia lub dodatkowej terapii.

łl/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej