"Warto, by teren walczył po naszej stronie". Eksperci o Tarczy Wschód
- Tarcza Wschód to początki rozbudowy pasa fortyfikacji, jaki będzie głównym elementem, który miałby zatrzymać wojska, jakie miałyby na nas napadać - powiedział w Polskim Radiu były dowódca polskich wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. - Pewne reguły istnieją, trzeba wejść, zająć teren, utrzymać go i przetransportować sprzęt - dodawał Marek Świerczyński z Polityki Insight. - Zawsze warto, by teren walczył po naszej stronie - dodał.
2024-11-30, 09:23
Premier Donald Tusk wizytował w sobotę pierwszy, wybudowany w okolicach Dąbrówki w województwie warmińsko-mazurskim, odcinek Tarczy Wschód, czyli systemu umocnień, który Polska buduje wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią.
- Tarcza Wschód ma uniemożliwić zaskakujące uderzenie armii rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 był dowódca polskich wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. - To są początki rozbudowy pasa fortyfikacji, jaki będzie głównym elementem, który miałby zatrzymać wojska, jakie miałyby na nas napadać - dodał.
Podkreślił, że to jedynie początek systemu, którego sednem będą nie tylko fortyfikacje, ale również systemy wsparcia elektronicznego. Wskazał, że systemy fortyfikacji sprawdziły się w wojnie w Ukrainie i dowiodły, że cały czas są skuteczne.
"Teren po swojej stronie"
- Pewne rzeczy w wojnie są niezmienne - zgodził się Marek Świerczyński z Poliyka Insight. - Pewne reguły istnieją. Trzeba wejść, przedostać się, zająć teren, utrzymać go i przetransportować sprzęt. Nie ma co pokazywać fortyfikacji jako anachronizmu (...) Zawsze warto, by teren walczył po naszej stronie, a do tego musimy ten teren przygotować - podkreślił.
REKLAMA
Przyznał też, że wolałby, by zbyt wiele fortyfikacji nie pokazywano w telewizji. - Przeciwnik na to patrzy i lepiej, by wykorzystanie konkretne [umocnień] pozostał w głowach sztabowców - wyjaśnił.
Posłuchaj
Projekt kompleksowych umocnień granicy
Projekt Tarczy przedstawiony został w maju tego roku. Rządzący wielokrotnie zapowiadali, że pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku. W połowie października na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) odbyły się pierwsze testy elementów Tarczy.
Czytaj także:
- Ostre wystąpienie Tuska. "Musi się skończyć epoka strachu"
- Wiemy, kto sfinansuje Tarczę Wschód. Powstanie też nowa jednostka
- Szłapka: Polska oczekuje szybkich propozycji KE na dofinansowanie Tarczy Wschód
Uchwałę w sprawie ustanowienia "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód", na zrealizowanie którego w latach 2024-2028 przewidziano 10 mld zł, Rada Ministrów przyjęła 10 czerwca na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Według komunikatu KPRM "rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji".
REKLAMA
Program Tarcza Wschód zakłada m.in. budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych na kluczowych terenach pogranicznych. W planach jest budowa także odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych. Celem jest z jednej strony maksymalnie ułatwienie Wojsku Polskiemu ewentualnej obrony granicy, a z drugiej - maksymalne utrudnienie potencjalnemu agresorowi wtargnięcia w głąb kraju.
***
Audycja: Cafe Armia
Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Marek Świerczyński (Polityka Insight), gen. Waldemar Skrzypczak
Data emisji: 30.11.2024
Godzina emisji: 8.33
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA
REKLAMA