Pierwszy taki przypadek. Wykryli robaka-krwiopijcę u psa. U ludzi powoduje ślepotę
Groźny rodzaj pasożyta wykryto u psa w Wielkiej Brytanii. Zwierzę zostało zarażone tzw. krwiopijnymi robakami, które mogą zaatakować także człowieka. To pierwszy taki przypadek na Wyspach.
2024-12-01, 11:33
U psa wykryto pasożyty Linguatula serrata. To krwiopijne robaki, które mogą osiągnąć długość do 12 cm.
Brytyjskie media podkreślają, że jest to pierwszy tego typu przypadek u psa, który od początku przebywał w Wielkiej Brytanii i nigdy nie opuścił kraju. Zakażenia pasożytami Linguatula serrata do tej pory dotyczyły jedynie psów, które zostały sprowadzone na Wyspy z państw, w których zakażenie to jest bardziej powszechne.
Najprawdopodobniej pasożyty dostały się do organizmu psa po zjedzeniu surowego mięsa, którym zwierzak był karmiony. Do zakażenia u psów może dojść także wskutek spożycia odchodów zwierzęcia, w których znajdują się jaja tych robaków.
Linguatula serrata mogą także przenieść się na człowieka i spowodować poważne konsekwencje, np. ślepotę. Ludzie mogą zarazić się tymi robakami poprzez kontakt ze śliną lub śluzem odchodów zarażonego zwierzęcia domowego.
REKLAMA
Robaki mogą dostać się do oka
Stamtąd pasożyty mogą przyczepić się do tylnej ściany gardła lub potencjalnie przedostać się do jelit i zagnieździć się w innych tkankach, powodując szereg potencjalnych problemów, takich jak trudności w oddychaniu, dotkliwy ból i utrata wzroku. W rzadkich przypadkach robaki te znajdowano nawet w oczach ludzi.
Pasożyty mogą przedostać się do ludzkiego organizmu także w wyniku spożycia niedogotowanego mięsa.
U ludzi młode robaki mogą przyczepić się do powierzchni gardła lub przedostać się tam z żołądka. Zjawisko to nazywa się linguatulozą.
Objawy takiego zakażenia to nadmierna ilość śluzu, podrażnienie, krwawienie z gardła, częste kichanie i trudności w oddychaniu.
REKLAMA
Zakażenie u człowieka może również wywołać chorobę zwaną pentastomatozą trzewną, w której połknięte jaja robaka wylęgają się w jelicie i przedostają się do innych tkanek, takich jak węzły chłonne, wątroba, płuca i oczy.
Możliwe objawy zakażenia
Objawy tej choroby różnią się w zależności od miejsca, w którym znajdą się larwy robaka, zwane "nimfami".
Należą do nich bóle brzucha, przewlekły kaszel i nocne poty, a także ból oczu i utrata wzroku, jeśli "nimfy" przypadkowo wylęgną się w oku człowieka.
Jednak w przypadku wielu zakażeń nie występują żadne objawy, a obecność robaków zostaje wykryta dopiero podczas niezwiązanego z tym badania lekarskiego lub nawet sekcji zwłok.
REKLAMA
Częściej na zakażenie narażone są dzieci, które maja bliski kontakt ze zwierzętami domowymi, ale nie zawsze zachowują przy tym odpowiednią higienę.
- Niemyte jagody i grzyby mogą być groźne dla zdrowia. Lekarka ostrzega przed pasożytami
- Kleszcze zimą? Mogą być groźne dla zwierząt
dailymail.co.uk, paw/
REKLAMA