Trybunał Stanu dla Świrskiego. Komisja przesłuchuje świadków z mediów publicznych

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski przyszedł niezapowiedziany na posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Posłowie pracują nad postawieniem go przed Trybunałem Stanu.

2024-12-03, 11:45

Trybunał Stanu dla Świrskiego. Komisja przesłuchuje świadków z mediów publicznych
Maciej Świrski pojawił się na posiedzeniu komisji . Foto: PAP / Piotr Nowak

Komisja o godz. 10. rozpoczęła przesłuchanie dwóch likwidatorów mediów publicznych, Daniela Gorgosza z Telewizji Polskiej i Pawła Majchera z Polskiego Radia.

Posiedzenie jest zamknięte, do sali nie wpuszczono dziennikarzy. Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przygotowuje wniosek do Sejmu, na podstawie którego zostanie uruchomiona procedura pociągnięcia do odpowiedzialności Macieja Świrskiego za jego działania na szkodę mediów publicznych. Komisja wezwała w sumie trzy osoby.

Trzecim świadkiem jest jeden z członków KRRiT medioznawca Tadeusz Kowalski. Sprzeciwia się od początku polityce prowadzonej przez Macieja Świrskiego, który po zmianie władz w mediach publicznych nie przekazuje obu tym spółkom należnych pieniędzy z abonamentu. Dziś to ponad 300 milionów złotych, które - według twierdzeń przewodniczącego KRRiT - są przekazane do sądowego depozytu.

Świrski przed Trybunałem Stanu? Wniosek podpisało ponad 180 polityków

REKLAMA

Dwa tygodnie temu Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej obradowała także na zamkniętym dla mediów posiedzeniu. Zajmowała się wtedy skargą prawników Macieja Świrskiego. Domagali się oni wyłączenia ze sprawy przewodniczącego sejmowej komisji Zdzisława Gawlika oraz jednego z członków, posła Lewicy Tomasza Treli. Wnioski zostały odrzucone.

W maju do parlamentu trafił wniosek w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego. Pod dokumentem podpisało się ponad 180 polityków. Rządząca większość zarzuca przewodniczącemu KRRiT m.in. to, że jako przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji działa na szkodę mediów publicznych, nie przekazując im należnych z abonamentu środków.

Blokowanie koncesji dla prywatnych nadawców

Druga grupa zarzutów to blokowanie koncesji dla nadawców prywatnych, takich jak: TVN, TVN 4, Radio Tok FM oraz Radio Zet. Trzecia grupa zarzutów natomiast dotyczy niewykonywania badań statystycznych oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej także we wtorek po południu będzie kontynuować przesłuchania świadków w sprawie Adama Glapińskiego. Wezwano kolejne osoby z Banku Gospodarstwa Krajowego. Komisja ustala powiązania BGK z NBP.

REKLAMA

Jeden z głównych zarzutów wobec Adama Glapińskiego dotyczy właśnie relacji pomiędzy bankiem centralnym a BGK, który był odpowiedzialny za emisję obligacji. Inne zarzuty wobec prezesa NBP to: niedopuszczanie niektórych członków banku oraz Rady Polityki Pieniężnej do informacji oraz niezachowanie apolityczności.

Czytaj także:

Polskie Radio/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej