W odbudowie paryskiej Notre Dame uczestniczyli Polacy
W odbudowie paryskiej katedry Notre Dame uczestniczyło ponad dwa tysiące osób, również Polacy. Świątynia zostanie uroczyście otwarta w sobotę wieczorem. Francuski korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer rozmawiał z Felicją Lamprecht - konserwatorką zabytków, która pracowała w katedrze przez cztery lata.
2024-12-07, 13:22
Kobieta zajmuje się konserwacją malowideł ściennych. Odnowiła 12 kaplic Notre Dame. - Były wysolenia, w związku z czym trzeba było zrobić podklejenia, ustabilizować warstwę malarską i przede wszystkim podłoże. Czas spędzony na oczyszczaniu - myślę, że to było największym wyzwaniem - tłumaczy polska konserwatorka.
Posłuchaj
Konserwatorzy stoczyli wyścig z czasem, aby ukończyć odbudowę w pięć lat. W dodatku musieli zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak pandemia koronawirusa czy skażenie zabytku ołowiem.
Odbudowa Notre Dame. Czasochłonna konserwacja malowideł
- Nasz czas był mierzony pod kątem protokołów na Covid i ołów - były bardzo restrykcyjne. To nam zabierało bardzo dużo czasu. Trzeba było się przebrać, brać prysznice, nałożyć na siebie maski i kombinezony ochronne. To wszystko podwajało czas pracy w ciągu dnia - opowiada Felicja Lamprecht.
REKLAMA
Dodaje, że ze wzruszeniem patrzy teraz na odbudowaną Notre Dame, w której ma już nie być śladu po wielkim pożarze z 2019 roku. - Myślę, że jak wejdę teraz do katedry, zrobi to na mnie ogromne wrażenie. Tak jak turysta, również nie mogę się doczekać - mówi rozmówczyni Polskiego Radia.
Cytaj także:
- Pożar Notre-Dame. "Odbudowa w pięć lat była nie do pomyślenia"
- Budowniczowie Notre Dame używali nowatorskiej metody - potwierdzają badania po pożarze
Polskie Radio/Stefan Foltzer/bartos
REKLAMA