Stan wojenny i walka z Pjongjangiem. Co planował prezydent Korei Płd.?
Specjalne wydanie "Chińskich znaków" poświęcone wydarzeniom w Korei Południowej po wprowadzeniu przez prezydenta Jun Suk Jeola stanu wojennego w tym tygodniu. O sytuacji w tym kraju w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz rozmawia z dr Marcinem Jacobym, kierownikiem Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS oraz dr Joanną Hosaniak z Obywatelskiego Sojuszu na rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej, która jest w Seulu. Dr Jacoby na początku listopada w audycji "Chińskie znaki" prognozował, że prezydent Korei Południowej nie cofnie się przed niczym aby utrzymać władzę.
2024-12-08, 20:03
We wtorek prezydent Jun Suk Jeol wprowadził w Korei Południowej stan wojenny. W wyniku sprzeciwu parlamentu polityk odwołał go po sześciu godzinach. Opozycja uznała, że ogłoszenie stanu wojennego było naruszeniem konstytucji i dlatego próbowała odwołać Jun Suk Jeola ze stanowiska. W sobotę w południowokoreańskim parlamencie odbyło się w tej sprawie głosowanie. Do zatwierdzenia wniosku o impeachment zabrakło pięciu głosów.
Stan wojenny w Korei Południowej. Prezydent zrobi wszystko, by utrzymać władzę?
Kto skorzysta na politycznej zawierusze w Seulu? W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Marcin Jacoby, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS, który kilka tygodni temu - także na tej antenie - stwierdził, że Jun Suk Jeol nie cofnie się nawet przed wywołaniem wojny z Koreą Północną, byle utrzymać się przy władzy.
Posłuchaj
- Ja o tym mówiłem, ale sam nie wierzyłem, że rzeczywiście w dzisiejszym świecie Korea Południowa może mieć kogoś, kto się do takiego kroku posunie - stwierdził. Jak wyjaśnił, ze śledztwa, które jest prowadzone w sprawie stanu wojennego, wynika, że ta część armii, która poszła za prezydentem, zaraz po spacyfikowaniu parlamentu miała ruszyć do walki z Koreą Północną.
Dr Joanna Hosaniak z Obywatelskiego Sojuszu na rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej mieszka w Seulu od 20 lat i była naocznym świadkiem wydarzeń związanych z ogłoszeniem stanu wojennego. Jak podkreśliła, wiele razy obserwowała już dramatyczne polityczne wydarzenia w Korei Południowej i wie, że tam zawsze "coś dramatycznego będzie się działo, a potem się uspokoi".
REKLAMA
- MON uspokaja: kontrakty z Koreą Południową nie są zagrożone
- Ekspert: będą zmiany w "imperialnym modelu prezydentury" w Korei Południowej
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Chińskie znaki
Prowadzi: Tomasz Sajewicz
Goście: dr Marcin Jacoby (kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS), dr Joanna Hosaniak (Obywatelski Sojusz na rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej)
Data emisji: 08.12.2024
Godzina emisji: 16.06
Polskie Radio/Polskie Radio 24/jmo
REKLAMA
REKLAMA