Likwidacja CBA coraz bliżej. Wiceszef MSWiA: ta formuła się wyczerpała
2024-12-10, 08:30
- Statystyki pokazują, że efektywność CBA jest niewielka, ponieważ to policja przejęła w znaczącym stopniu walkę z korupcją. W 2023 r. to blisko dwa i pół tysiąca spraw, którymi zajmowała się policja i blisko 160, którymi zajmowało się CBA - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Szymański, wiceszef MSWiA.
Rząd podejmie kwestię likwidacji CBA. Na Radzie Ministrów pojawi się projekt przewidujący przejęcie zadań Centralnego Biura Antykorupcyjnego między innymi przez policję.
Wiceszef MSWiA Tomasz Szymański zaznaczył, że obecnie to najczęściej policjanci walczą z korupcją a formuła funkcjonowania CBA "została wyczerpana".
- Pamiętajmy, do czego CBA było stworzone, jakie wokół CBA działy się skandale, były osoby, które straciły życie w związku z działaniami funkcjonariuszy, mam na myśli Barbarę Blidę, to w czasach działania prokuratura krajowego Bogdana Święczkowskiego, który wczoraj został powołany na szefa Trybunału Konstytucyjnego - przypominał.
- To wszystko przesiąknięte jest polityką. Ta formuła została wyczerpana. CBA zostanie zlikwidowane i te zadania przejmie kompetentnie doposażona i przygotowana policja - mówił Szymański.
REKLAMA
Posłuchaj
Wnioskodawcą projektu ustawy o likwidacji CBA jest minister koordynator służb specjalnych i szef resortu spraw wewnętrznych, Tomasz Siemoniak.
Część zadań biura przejmie nowy pion antykorupcyjny w policji - powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Zadania zostaną także podzielone między Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Krajową Administrację Skarbową.
Pierwotnie planowano, że CBA zostanie zlikwidowane od stycznia 2025 roku. Teraz ma to nastąpić od połowy przyszłego roku. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział bowiem, że ustawę zawetuje.
***
REKLAMA
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Tomasz Szymański (sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji)
Data emisji: 10.12.2024
Godzina: 7.33
PR24/ka
REKLAMA