Upadek reżimu Asada. Ekspert: Rosja może stracić swoje wpływy w Afryce
- Upadek reżimu Asada w Syrii może mieć bardzo duże znaczenie m.in. dla wpływów rosyjskich poprzez prywatną firmę wojskową, dziś przemianowaną na "Afrika Korps". Dawni wagnerowcy mogą przy tej okazji straci swoje wpływy w tej części świata - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS w Lublinie, autor podcastu "GPS - Globalny Punkt Spojrzenia".
2024-12-11, 13:57
W Syrii władzę objął rząd tymczasowy pod kierownictwem Mohammeda al-Baszira. Został on wybrany przez liderów organizacji rebelianckich, które niedawno zdobyły Damaszek i obaliły reżim Baszszara al-Asada. O sytuacji w Syrii, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz wpływie wydarzeń z ostatnich tygodni i miesięcy na sytuację międzynarodową, mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS w Lublinie, autor podcastu "GPS - Globalny Punkt Spojrzenia".
Posłuchaj
Upadek reżimu Asada a sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie
Gość audycji zauważył, że ważnym miejscem, na który powinny kierować się oczy całego świata, jest region Sahary. Wyjaśnił, że w kontekście wydarzeń w Syrii nie można zapominać o innych - ściśle powiązanych - aspektach.
- Upadek reżimu Asada w Syrii może mieć bardzo duże znaczenie m.in. dla wpływów rosyjskich poprzez prywatną firmę wojskową, dziś przemianowaną na "Afrika Korps", która być może przy tej okazji straci swoje wpływy w tej części świata. Ta mieszanka wybuchowa problemów klimatycznych, zamachów stanu, wypierania Francuzów (...) - a mówimy o pasie od mniej więcej Senegalu po Erytreę i Etiopię (...) - na to wszystko nakłada się proces migracji, mieszanie się podmiotów zewnętrznych - wyjaśniał dr Grzegorz Gil.
"Rosja może stracić wpływy"
Zauważył on, że region ten może wywierać poważny wpływ na Europę ze względu na relatywnie małą odległość i zagrożenie migracyjne. Dodał, że wielkie znaczenie miały właśnie owe wpływy rosyjskie, które służyły Rosji temu, aby zarabiać na afrykańskich surowcach naturalnych, ale także aby móc destabilizować Europę. Teraz ten wpływ może się całkowicie skończyć.
REKLAMA
- Utrata bazy, zwłaszcza portu Tartus na syryjskim wybrzeżu, który służył jako baza przeładunkowa i zaopatrzeniowa także dla rosyjskich grup dawnych wagnerowców, może być bardzo boleśnie przez nie odczuwana. A te grupy "Afrika Korps" w ostatnich miesiącach ponosiły sromotne porażki, m.in. na Pustyni Malijskiej - tłumaczył gość audycji.
Dr Grzegorz Gil zwrócił uwagę na ogromne znaczenie wykorzystywania dostępu do wody podczas konfliktów zbrojnych, mówił również o wpływie przewrotu w Syrii na wojnę rosyjsko-ukraińskiej.
- Generał Koziej: opuszczenie baz w Syrii byłoby ciosem dla Kremla
- Asad ma azyl w Moskwie. Rosja pomogła mu uciec z Syrii
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Małgorzata Żochowska
Gość: dr Grzegorz Gil (Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS w Lublinie, autor podcastu "GPS - Globalny Punkt Spojrzenia")
Data emisji: 11.12.2024
Godzina emisji: 09.11
Polskie Radio 24/jmo
Polecane
REKLAMA