Koncerny tytoniowe przegrały niebotyczną sumę. Wypłacą Kanadyjczykom miliardy

Kanadyjskie koncerny tytoniowe wypłacą poszkodowanym blisko 33 miliardy dolarów - poinformowała agencja The Canadian Press. Ogromne odszkodowania trafią na konta palaczy, prowincji i terytoriów.

2024-12-13, 07:09

Koncerny tytoniowe przegrały niebotyczną sumę. Wypłacą Kanadyjczykom miliardy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Dokładnie 32,5 miliard kanadyjskich dolarów - tyle wynosi wartość ugody, na podstawie której trzy wielkie firmy produkujące papierosy w Kanadzie wypłacą wymienionym wyżej podmiotom

Kanadyjskie prowincje i terytoria otrzymają odszkodowania za poniesione koszty leczenia, tak jak uczestnicy dwóch pozwów zbiorowych z Quebeku.

Niebotyczne sumy wypłacą trzej główni produceni papierów: JTI-Macdonald Corp., Rothmans oraz Benson &Hedges and Imperial Tobacco Canada Ltd.

Czytaj także:

Miliardy dolarów dla Kanadyjczyków

Do kanadyjskich prowincji i terytoriów trafić mają 24 miliardy dolarów. Uczestnicy pozwu zbiorowego otrzymają cztery miliardy dolarów, inni poszkodowani obywatele kraju - 2,5 miliarda. 

REKLAMA

Z kolei ponad miliard kanadyjskich dolarów ma zostać przeznaczonych stworzenie fundacji zajmującej się pomocą w leczeniu chorób wywołanych paleniem tytoniu.

Negocjacje w sprawie ugody trwały pięć lat. W październiku br. zawarto wstępne porozumienie. Media podawały na początku listopada, że jedna z firm nie zgadzała się na przyjęty kształt ugody.

Podpisaną w czwartek ugodę musi jeszcze zatwierdzić sąd.

Negocjacje trwały od dekady

W 2015 r. w Quebeku sąd nakazał trzem producentom papierosów wypłatę ok. 15 mld CAD odszkodowań osobom i spadkobiercom osób, które uzależniły się od tytoniu między 1950 a 1998 rokiem lub chorowały z powodu palenia. Decyzję tę potwierdził w 2019 r. sąd apelacyjny. Firmy tytoniowe starały się później o ochronę przed wierzycielami, by wynegocjować ogólne porozumienie.

REKLAMA

Od początku sierpnia ub.r. w Kanadzie wdrażane są przepisy, które nakazują umieszczanie ostrzeżeń przed szkodliwością palenia na każdym papierosie. Kanada jest pierwszym krajem na świecie, który przyjął takie rozwiązanie. Ostrzeżenia na paczkach papierosów wprowadzono w 1972 r.

Czytaj także: 

Co roku przez papierosy umiera 48 tys. Kanadyjczyków

Według badań, palenie tytoniu jest w Kanadzie główną przyczyną przedwczesnych zgonów, których można było uniknąć. Co roku na choroby wywołane paleniem tytoniu umiera 48 tys. Kanadyjczyków. Celem rządu federalnego jest doprowadzenie do tego, by w 2035 r. paliło nie więcej niż 5 proc. dorosłych Kanadyjczyków. Według danych statystycznych, w 2017 r. 18 proc. Kanadyjczyków w wieku powyżej 15 lat deklarowało palenie papierosów.

Według szacunków kanadyjskiego ministerstwa zdrowia za 2017 r. koszty leczenia oraz koszty ekonomiczne związane z używaniem tytoniu wyniosły 12,3 mld CAD, w tym połowa to koszty poniesione przez jednostki publicznej opieki zdrowotnej.

Źródło: PAP/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej