Mistrzostwa świata 2026. Pierwszy taki mundial. Totalna przebudowa formatu
Piłkarskie mistrzostwa świata w 2026 roku odbędą się w nowym formacie - po raz pierwszy z udziałem 48 drużyn i wynikającą z tego zwiększoną z 64 do 104 liczbą meczów. Gospodarzami najbliższej edycji mundialu będą Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk. O obronę tytułu powalczy Argentyna.
2024-12-13, 15:30
W piątkowe południe odbyło się losowanie grup eliminacji mistrzostw świata 2026. Znamy już rywali z jakimi zmierzy się reprezentacja Polski w walce o występ w finałach mundialu. Biało-Czerwoni zagrają w grupie składającej się z pięciu drużyn, wśród rywali potęga.
Pierwszy taki mundial w historii. 40 meczów więcej!
FIFA zdecydowała, że w 1. rundzie 48 uczestników zostanie podzielonych na 12 grup czterozespołowych, z których dwie pierwsze drużyny i osiem najlepszych z trzecich miejsc z każdej grupy awansuje do 1/16 finału. Ten etap po raz pierwszy pojawi się w programie mundialu. Począwszy od niego rywalizacja toczyć się będzie systemem pucharowym.
Pierwotnie jednak zakładano, że będzie 16 grup po trzy reprezentacje, ale FIFA uznała, że taki format mógłby nieść ryzyko zmowy drużyn grających w ostatnim spotkaniu. Poza tym teraz wszystkie zespoły rozegrają co najmniej trzy mecze, a taki system jednocześnie zapewni zrównoważony czas odpoczynku między poszczególnymi występami.
- W czterozespołowych grupach często do ostatniej minuty ostatniego meczu nie wiadomo, kto awansuje. Wydaje się, że to optymalne rozwiązanie - podkreślił szef FIFA Gianni Infantino.
W ostatnich MŚ, które w 2022 roku odbyły się w Katarze, uczestniczyły 32 drużyny. Łącznie rozegrano 64 mecze w ciągu 29 dni. Ostatnim razem, gdy Meksyk (1986) i Stany Zjednoczone (1994) gościły mundial, w rywalizacji brały udział 24 reprezentacje.
Od 1998 roku w turnieju startowały 32 drużyny, z ośmioma czterozespołowymi grupami i finalistami grającymi po siedem meczów. W 2026 roku ekipy, które awansują do decydującego o tytule spotkania, rozegrają w sumie osiem spotkań.
Impreza potrwa od 11 czerwca do 19 lipca.
Mecz otwarcia rozegrany zostanie na położonym w stolicy Meksyku Estadio Azteca. Będzie on pierwszą areną w historii, na której rozegrane zostaną mecze trzech edycji MŚ. Meksyk był też gospodarzem w latach 1970 i 1986.
Na tym stadionie odbył się też m.in. ćwierćfinał edycji '86 pomiędzy Argentyną i Anglią, który wygrali "Albicelestes" 2:1 po dwóch być może najsłynniejszych w historii piłki nożnej bramkach Diego Maradony - jednej zdobytej ręką i jednej po rajdzie przez połowę boiska i minięciu kilku rywali.
Kanada i Stany Zjednoczone, które podobnie jak Meksyk są zwolnione z eliminacji, rozegrają swoje pierwsze mecze mundialu 12 czerwca, odpowiednio, w Toronto i Los Angeles.
Finał odbędzie się na położonym w New Jersey obiekcie Met Life Stadium, na którym swoje mecze rozgrywają futboliści amerykańscy New York Giants i New York Jets.
REKLAMA
- Michał Probierz wskazał największy problem kadry. "Nie da się tak grać"
- Liga Narodów. Kara dla Polski za mecz z Portugalią. PZPN zapłaci za selfie kibica
- Polska spada w rankingu FIFA. Już dawno nie było tak źle
bg/PAP/PolskieRadio24.pl
REKLAMA