Adopcja morświna. Nowy pomysł WWF Polska, aby uratować ten gatunek
- Wiele osób nie wie, że w Bałtyku żyje morświn, a my jako fundacja WWF Polska tłumaczymy, że jest obecnie zagrożony wymarciem, bo przypadkowo ginie w sieciach rybackich - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Botur, starsza specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich z fundacji WWF Polska.
2024-12-13, 19:45
W XX wieku bałtycka populacja morświnów zmniejszyła się tak dramatycznie, że dziś jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Bez podjęcia działań ochronnych dostrzeżenie morświna w tafli wody morskiej stanie się wkrótce całkowicie niemożliwe.
Posłuchaj
- Morze Bałtyckie jako ekosystem, mocno reaguje na zmiany temperatury wody, widoczny jest spadek liczebności wielu gatunków zwierząt. Wielkim problemem są także zanieczyszczenia chemiczne np. mikro plastikiem, który trafia do Bałtyku z rzek. Wszelka działalność człowieka, w tym turystyka, połów ryb są obecnie robione zbyt intensywnie. dlatego wiele gatunków ryb jest przełowionych - mówiła Aleksandra Botur.
Morświn unika człowieka
W opinii ekspertki morświna jest znacznie trudniej zobaczyć niż delfina, bo jest od niego mniejszy i ma 1m 60 cm średniej długości ciała. Zachowuje się bardziej ostrożnie od delfina: nie podpływa do łodzi i nie wyskakuje nad wodę. Pojawia się na powierzchni tylko parę sekund, aby zaczerpnąć powietrza i zaraz potem nurkuje. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym ich obserwację w Bałtyku, jest ich bardzo mała liczebność.
REKLAMA
- W specjalnym ośrodku w Polsce badana jest jego zdolność echolokacji, morświny źle znoszą takie ośrodki inaczej niż delfiny. Ale ich największym zagrożeniem jest zaplątanie się w sieci rybackie, bo te najnowsze są robione z tak cienkiego, sztucznego włókna, że ssak może ich nie wykryć, gdy poluje na ryby, a nie potrafi płynąć do tyłu i wtedy ginie z braku tlenu - tłumaczyła Aleksandra Botur.
Ekspertka tłumaczyła, że WWF Polska proponuje wiele konkretnych rozwiązań, aby uchronić morświna przed całkowitym wyginięciem na Bałtyku. Są to m.in. programy edukacyjne kierowane do całego społeczeństwa.
Jak można adoptować morświna?
- Chcemy, żebyśmy wszyscy mieli świadomość, że ten gatunek ssaka żyje obok nas w Bałtyku. Namawiamy aby w bałtyckim rybołówstwie były stosowane tzw. sieci perełkowe. Chodzi o nakładanie na sieci specjalnych "perełek", które pomagają morświnom wykryć taką sieć za pomocą własnej echolokacji. Inną metodą już używana na Bałtyku, są sieci z urządzeniami odstraszającymi morświny. Możemy im pomagać także przez ich zdalną adopcję. Na stronie internetowej WWF Polska piszemy jak można je finansowo wspierać, wtedy otrzymujemy specjalny certyfikat adopcyjny. Morświn jest dziś bardzo rzadko adoptowany, bo wciąż jest zbyt mało znany - mówiła Aleksandra Batur.
****************
REKLAMA
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Katrzyna Dydo
Gość: Aleksandra Botur, starsza specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich, Fundacja WWF Polska
Data emisji: 13.12.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24
REKLAMA