Młodzi Amerykanie przeszli na stronę Trumpa. "Są rozczarowani i boją się"

- Młodzi amerykańscy mężczyźni, którzy w tych wyborach przeszli na stronę Donalda Trumpa, pokazują, że opór wobec rzeczywistości na rynku pracy i edukacji przekłada się na postawy polityczne - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka i publicystka Eliza Sarnacka-Mahoney. Stwierdziła, że młode pokolenie wyborców jest generalnie rozczarowane USA i czuje się oszukane. - Odkrywają, że ich kraj nie jest takim fantastycznym miejscem - mówiła publicystka.

2024-12-15, 20:23

Młodzi Amerykanie przeszli na stronę Trumpa. "Są rozczarowani i boją się"
W ocenie Elżbiety Sarnackiej-Mahoney Donald Trump zagraża amerykańskiej demokracji. Foto: Anna Moneymaker/ Shutterstock

W tegorocznych wyborach prezydenckich w USA, Kamala Harris straciła w wielu grupach społecznych względem wyniku Joe Bidena z 2020 roku. Demokraci stracili elektorat także w gronie młodych wyborców - wynika z danych NBC News. 

- Młodzi Amerykanie są rozczarowani, a jednocześnie się boją - wyjaśniła w Polskim Radiu 24 dziennikarka Eliza Sarnacka-Mahoney. Wśród przyczyn obaw młodych Amerykanów wymieniła rosnące koszty życia, obniżenie jakości życia względem ich rodziców i dziadków, gdy byli w podobnym wieku i rozczarowanie z tego powodu.

Posłuchaj

Eliza Sarnacka-Mahoney o wyborach w USA i amerykańskim społeczeństwie (RadioStany) 28:19
+
Dodaj do playlisty

- Perspektywy nie są zachęcające - stwierdziła. Wskazała na analizy, z których wynika, że po nagłym wzroście zarobków grup zarabiających słabiej, będącym skutkiem pomocy państwa w czasie pandemii COVID-19, obecnie następuje korekta. - W grupie najsłabiej zarabiających Amerykanów podwyżki są wolniejsze i znajdują się oni na dole drabiny zarobkowej - wyjaśniła. 

Przesunięcie o 15 punktów

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, amerykańskie społeczeństwo znalazło się w momencie, w którym "dążenie do równości między płciami, zwłaszcza w sferze ekonomicznej, wydaje się działać przeciwko społeczeństwu". - Młodzi amerykańscy mężczyźni, którzy w tych wyborach przeszli na stronę Donalda Trumpa różnicą 15 punktów w stosunku do wyborów cztery lata temu, pokazują nam, że, zwłaszcza w tej grupie społecznej, w Ameryce coś się dzieje i opór wobec rzeczywistości na rynku pracy i edukacji, przekłada się na postawy polityczne - mówiła Eliza Sarnacka-Mahoney. 

REKLAMA

Fałszywy "amerykański sen"

Zwróciła uwagę, że amerykańska młodzież "do pewnego stopnia czuje się oszukana przez przeszłe pokolenia i własną edukację". - Przez długi czas Ameryka wpajała do głowy, że jest wspaniałym miejscem do życia, krajem, w którym spełniamy sny i odnosimy sukces. Gdy świat się zglobalizował, a nowoczesne technologie sprawiły, że każdy z nas ma na stuknięcie palcem informacje o tym, jak żyje się w innych miejscach, młodzi Amerykanie odkrywają, że ich kraj nie jest takim fantastycznym miejscem - argumentowała.

Czytaj także: 

Wskazała na rozwiązania dotyczące edukacji, służby zdrowia, rynku pracy i ochrony pracownika, stosowane w innych krajach. - Amerykanie czują się oszukiwani. Ich wizerunek Ameryki, znany z podręczników, mija się z tym, czym Ameryka jest naprawdę - mówiła Eliza Sarnacka-Mahoney. 

***

Audycja: RadioStany
Prowadzący: Jan Białostocki
Gość: Eliza Sarnacka-Mahoney (pisarka, dziennikarka, autorka książki "Ameryka Po Wyborach. Jak to się stało?")
Data emisji: 15.12.2024
Godzina emisji: 18.33

REKLAMA


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej