Projekt "Łowca obcych". Chrońmy rodzime gatunki

Inwazyjne obce gatunki trafiają do przyrody za sprawa nieodpowiedzialnej działalności człowieka. To zwierzęta i rośliny, które zostały celowo lub przypadkowo wprowadzone do rodzimej biocenozy. Mogą to być np. żółwie, ryby, skorupiaki czy mięczaki. O konsekwencjach dla rodzimych gatunków mówił w audycji "Zmiana klimatu" dr Rafał Maciaszek (Projekt "Łowca Obcych").

2024-12-17, 14:00

Projekt "Łowca obcych". Chrońmy rodzime gatunki
Rak marmurkowy stanowi zagrożenie dla rodzimego raka szlachetnego. Foto: shutterstock / Geza Farkas

Szop pracz należy do najgroźniejszych gatunków inwazyjnych dla fauny naszego kraju. Szczególnie liczna populacja tego drapieżnika występuje w woj. lubuskim. Ten drapieżnik pochodzi z Ameryki Północnej. Niegdyś hodowany jako zwierzę futerkowe do Polski dotarł z niemieckiej Brandenburgii, gdzie stanowi obecnie bardzo duży problem.

Rodzimym, autochtonicznym gatunkom ryb zagrażają m.in. obce gatunki - sumik karłowaty, karaś srebrzysty, czebaczek amurski, trawianka - pochodzące np. Ameryki Północnej czy Syberii. Żerują one na ikrze i narybku rodzimych gatunków ryb, co powoduje zmniejszanie się ich liczebności.

Posłuchaj

Posłuchaj

Rafał Maciaszek o gatunkach inwazyjnych zagrażających rodzimej faunie i florze (Zmiana klimatu) 22:05
+
Dodaj do playlisty

Dr Rafał Maciaszek mówił o zagrożeniach, jakie występowanie obcych gatunków niesie dla rodzimej fauny i flory. Jak zaznaczył, niebezpieczeństwem są także pasożyty lub symbionty przeniesione razem ze zwierzętami.

REKLAMA

Wiele rodzimych gatunków nie jest w stanie konkurować z przybyszami, tak dzieje się w przypadku raka szlachetnego, który nie ma szans w rywalizacji z rakiem marmurkowym czy rakiem pręgowatym.

Czytaj także:

W Polsce postępowanie z gatunkami inwazyjnymi reguluje art. 120 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 poz. 627 z późn. zm.), zabraniając wprowadzania ich do środowiska przyrodniczego oraz przemieszczania w nim. 

***

REKLAMA

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Patryk Michalski
Gość: dr Rafał Maciaszek (projekt "Łowca Obcych")
Data emisji: 17.12.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej