Brytyjczycy stracili miliardy funtów. Katastrofa dla małych firm
Naukowcy z London School of Economics ustalili, że pierwsze dwa lata od brexitu choć były mnie kosztowne niż oczekiwano, to i tak kosztowały brytyjską gospodarkę 27 mld funtów utraconych obrotów handlowych.
2024-12-18, 21:20
Ogromne straty dla brytyjskiej gospodarki
Brexit wyrządził handlowi Wielkiej Brytanii z Unią Europejską olbrzymie szkody. Według zebranych przez badaczy z London School of Economics, całkowite opuszczenie UE kosztowało Zjednoczone Królestwo aż 27 mld funtów w utraconych obrotach handlowych w ciągu pierwszych dwóch lat od wyjścia. Przy czym ta kwota, choć duża, jest mniejsza niż prognozowano przed brexitem.
Ekonomiści z Centrum Efektywności Ekonomicznej LSE przenalizowali dane pochodzące od ponad 100 000 brytyjskich firm. Odkryli dzięki temu, że do końca 2022 roku, a więc w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy o handlu i współpracy z Unią (czyli dwa lata od brexitu) całkowity eksport brytyjskich towarów spadł o 6,4 proc., a import o 3,1 proc.
"Katastrofa" dla małych firm
Bariery handlowe, które powstały w wyniku brexitu okazały się być szczególnie dewastujące dla małych przedsiębiorstw. Z raportu LSE wynika, że tysiące małych podmiotów musiało zaprzestać handlu z krajami UE tracąc rynki zbytu z powodu nowych wymogów prawnych i celnych. Łącznie z handlu z UE zrezygnowało aż 14 tys. podmiotów, w większości małych firm.
- Umowa o handlu z UE okazało się katastrofą dla małych eksporterów, z których wielu po prostu zaprzestało eksportu do UE. Jednocześnie większe firmy dobrze dostosowały się do nowych barier handlowych. W rezultacie całkowity eksport, przynajmniej do tej pory, spadł mniej niż oczekiwano - powiedział dziennikowi "The Guardian" Thomas Sampson, jeden z autorów raportu.
REKLAMA
Jednak drastyczny spadek, odnotowany przez LSE, nie jest tak wysoki, jak ten spodziewany przez Urząd ds. Odpowiedzialności Budżetowej (OBR - Office for Budget Responsibility). Analiza OBR przed brexitem zakładała, że spadek obrotów handlowych sięgnie 15 proc., co przełożyć się miało na 4 procent spadku PKB.
Naukowcy zastrzegają jednak, że prognoza OBR może się jeszcze sprawdzić. Badali bowiem, na razie, pierwsze dwa lata po brexicie. - Czy spadek handlu będzie się pogłębiał z czasem, pozostaje do sprawdzenia. Ale dodatkowy spadek musiałby być większy niż ten, który widzieliśmy do tej pory, aby dopasować się do prognoz OBR - dodał Sampson.
Handel podtrzymują duże podmioty, które bądź utrzymały handel z UE na tym samym poziomie, bądź znalazły równoważnych partnerów poza Unią.
Czytaj także:
- Brexit. Sukces czy porażka? Brytyjczycy wydali miażdżący werdykt
- Wielka Brytania przekaże sporne wyspy Mauritiusowi. Spór trwał dekady
- Wielka Brytania chce walczyć z palaczami. Nowy zakaz uderzy też w puby
Źródło: The Guardian/AM
REKLAMA
REKLAMA