Zbigniew Herbert i jego podróż przez życie. Nowa wystawa w Pałacu Rzeczpospolitej
- To wystawa która działa na różne zmysły, jest eksponowana w odnowionym Pałacu Rzeczpospolitej, przy Placu Krasińskim, a przez multimedialne formy może zachęcić młodszych czytelników do poznania twórczości Zbigniewa Herberta - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Drzewucki, krytyk literacki, poeta i autor książki "Akropol i Cebula. O Zbigniewie Herbercie", w audycji "Weekend kulturalny".
2024-12-19, 21:30
Gość audycji zwrócił uwagę, że na ekspozycji "Pan Herbert - Podróżnik. Wystawa w Pałacu Rzeczypospolitej", zobaczymy duży zbiór rękopisów Zbigniewa Herberta. A sam dobór eksponatów, pokazuje filozofię podróżowania genialnego poety w bardzo wielu kontekstach. Ekspozycja ma także immersyjne instalacje audiowizualne oraz mapping, choć można ją zobaczyć tylko do końca grudnia 2024 roku.
Posłuchaj
- Wystawa o Herbercie to część zbiorów Biblioteki Narodowej zgromadzonych w Pałacu Rzeczpospolitej, gdzie można zobaczyć wiele rękopisów i oryginalnych, pierwszych wydań książek polskich pisarzy, od renesansu, poprzez oświecenie i romantyzm aż po współczesność. Ekspozycja o poezji Herberta działa różne zmysły widzów, także przez światło i muzykę. Można zobaczyć jak jego rękopisy, ewoluowały, gdy pojawiały się dopiski, skreślenia inna kolejność rymów jego poezji. Motyw podróży pokazuje życie poety od Lwowa, gdzie się urodził, poprzez zagraniczne podróże Herberta po świecie, aż po koniec jego życie w Warszawie. Ekspozycja pokazuje także jego wewnętrzne przemiany - powiedział Janusz Drzewucki.
W opinii krytyka wystawa prezentuje poszczególne etapy rozwoju Herberta jako człowieka, pokazuje na fotografiach jak czas obszedł się z jego twarzą, choć przenikliwe, mądre oczy poety zawsze pozostawały te same.
REKLAMA
Na wystawie można zobaczyć także szkice z zagranicznych podróży Herberta, bo on nie robił fotografii w galeriach sztuki, tylko od razu rysował swoje refleksje o obejrzanym obrazie lub rzeźbie. Te szkice są ciekawym uzupełnieniem jego poezji, są przykładem jego widzenia świata.
- Herbert uważał, że człowiek, przez całe swoje życie musi się uczyć, ale w pewnym momencie, musi tę wiedzę odrzucić, aby inaczej spojrzeć na świat i umieć go widzieć od nowa. Dlatego przestrzegał przed poznawczą rutyną - tłumaczył Janusz Drzewucki.
***
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Janusz Drzewucki, krytyk literacki, poeta i autor książki "Akropol i Cebula. O Zbigniewie Herbercie"
Data emisji: 19.12.2024
Godzina: 21.06
REKLAMA
Polskie Radio 24 / SW
Polecane
REKLAMA