Dramat humanitarny w Strefie Gazy. UNICEF alarmuje

Kobiety i dzieci w Strefie Gazy żyją w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu - alarmuje UNICEF. Według organizacji, ponad 96 proc. z nich nie zaspakaja podstawowych potrzeb żywieniowych. Dzieci są zmarznięte, chore i przerażone, a pomoc humanitarna nie dociera tam w takim wymiarze, w jakim jest potrzebna.

2024-12-26, 12:42

Dramat humanitarny w Strefie Gazy. UNICEF alarmuje
UNICEF alarmuje. W Strefie Gazy brakuje wszystkiego, pomoc humanitarna nie dociera. Najbardziej cierpią kobiety i dzieci. N/z rodzina uchodźców w Gazie. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Za mało pomocy humanitarnej trafia do Strefy Gazy

Eksperci UNICEF biją na alarm - kobiety i dzieci w strefie gazy przeżywają koszmar. Od ponad trzech miesięcy pomoc humanitarna nie dotarła do najmłodszych będących na północy Strefy, ponieważ trwa tam całkowite oblężenie.

Przed wojną do Gazy wjeżdżało dziennie średnio pół tysiąca ciężarówek z pomocą - w listopadzie było to 65, a więc prawie osiem razy mniej. Z tym, że wcześniej, panowały tam warunki umożliwiające produkcję żywności, a dziś - takich warunków nie ma.

Posłuchaj

Kobiety i dzieci w Strefie Gazy żyją w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu - alarmuje UNICEF. Ponad 96 proc. z nich nie zaspakaja podstawowych potrzeb żywieniowych. Dzieci są zmarznięte, chore i przerażone, a pomoc humanitarna nie dociera tam w takim wymiarze, w jakim jest potrzebna. O szczegółach - Agata Król (Polskie Radio) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Rzeczywistość w Gazie - głód, chłód i choroby

Głód i niedożywienie realnie zagrażają dzieciom i kobietom. Według UNICEF, większość przeżywa tylko dzięki racjonowanej mące, soczewicy, makaronowi i konserwom, a więc diecie, która stopniowo pogarsza ich zdrowie.

Do Strefy Gazy przyszła zima, dzieci są zmarznięte, mokre, bose i chore, bez odpowiedniej odzieży i źródeł ciepła.

REKLAMA

Chorujące dzieci nie otrzymują należytego leczenia oraz opieki, ponieważ szpitale są ostrzeliwane, brakuje leków, sprzętu medycznego, lekarzy i prądu.

Czytaj również:

Źródło: Polskie Radio/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej