Katastrofa lotnicza w Korei, odnaleziono wszystkie ciała. Kontrolerzy ostrzegali załogę przed zderzeniem
Wieża kontroli lotów ostrzegła pilotów samolotu linii Jeju Air przed możliwym zderzeniem z ptakami, wkrótce potem pilot zgłosił kod "mayday", oznaczający bezpośrednie zagrożenie życia - poinformowało ministerstwo transportu Korei Południowej. Po nieudanym awaryjnym lądowaniu, maszyna uderzyła czołowo w ścianę i stanęła w płomieniach. Z katastrofy ocalały dwie osoby.
2024-12-29, 13:30
Tragedia na koreańskim lotnisku. Wzrosła liczba ofiar
Liczba ofiar katastrofy boeinga 787 w Muan w południowo-zachodniej części kraju to 179. Dwóch członków załogi przeżyło katastrofę i trafiło do szpitala. Znaleziono ich w ogonie maszyny, która uległa katastrofie.
Reuters podał, że na pokładzie liniowca lecącego z Bangkoku było 175 pasażerów (173 obywateli Korei Południowej i 2 obywatele Tajlandii), a także 6 członków załogi - łącznie 181 osób.
Katastrofa lotnicza w Korei Południowej. Pilot zgłosił kod "mayday"
Jak poinformował urzędnik południowokoreańskiego ministerstwa transportu, na którego powołuje się Reuters, przed katastrofą samolotu wieża kontroli lotów wysłała ostrzeżenie o zderzeniu z ptakiem, a wkrótce potem piloci ogłosili komunikat "mayday". Nie sprecyzował, czy piloci poinformowali o zderzeniu z ptakami. Dodał, że około minuty po sygnale "mayday" pilot podjął nieudaną próbę lądowania.
Szef straży pożarnej Muan, Lee Jung-hyun, powiedział, że śledczy analizują możliwe przyczyny katastrofy, w tym udział ptaków i warunki pogodowe. Agencja Yonhap powołała się na informacje lotniska, twierdząc, że zderzenie z ptakiem mogło spowodować awarię podwozia.
REKLAMA
W południowokoreańskich mediach pojawiła się też informacja o wiadomości wysłanej przez jednego z pasażerów do krewnego, w której poinformował on o utknięciu w skrzydle samolotu ptaka. Zderzenie samolotu z ptakami sugeruje inne nagranie, które trafiło do mediów społecznościowych.
Tragedia na lotnisku w Korei. Samolot czołowo zderzył się ze ścianą
Zdjęcia wyemitowane w niedzielny poranek przez południowokoreańskie kanały telewizyjne przedstawiały liczne pojazdy służb ratowniczych i strażaków pracujących wokół zwęglonego wraku samolotu.
Nagrania z katastrofy wyemitowane przez telewizję YTN pokazały samolot Jeju Air (serwis Flight Radar 24 identyfikuje model samolotu jako Boeing 787-8AS) sunący z duża prędkością po pasie startowym, najwyraźniej z zamkniętym podwoziem, i zderzający się czołowo z betonową ścianą na obrzeżach obiektu. Inne lokalne stacje telewizyjne wyemitowały nagrania pokazujące gęste kłęby czarnego dymu wydobywające się z samolotu objętego płomieniami.
Posłuchaj
Według ratowników, nie ma już szans na odnalezienie żywych osób we wraku samolotu, który rozbił się dziś w Korei Południowej. Podróżowało nim z Bangkoku 181 osób, w tym 6 członków załogi. Dwie osoby znajdujące się w tylnej części maszyny przeżyły - relacja Tomasza Sajewicza (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
Według wstępnych informacji do katastrofy doszło na skutek awarii podwozia spowodowanej prawdopodobnie zderzeniem samolotu z ptakami. Piloci próbowali wylądować na kadłubie, ale samolot nie wytracił prędkości i uderzył w betonowe ogrodzenie pasa startowego, po czym stanął w płomieniach.
REKLAMA
Ponad 150 ofiar. To najtragiczniejsza katastrofa południowokoreańskiego rolnictwa od lat
Według danych ministerstwa transportu jest to najtragiczniejszy wypadek lotniczy z udziałem południowokoreańskich linii lotniczych od prawie trzydziestu lat.
Czytaj także:
- Ugoda ws. lądowania kapitana Wrony. Odszkodowania dla pasażerów
- Katastrofa w Brazylii. Samolot spadł na turystyczne miasto
- Śmigłowiec uderzył w szpital i runął na ziemię. Są ofiary
Na miejsce katastrofy przybył pełniący obowiązki prezydenta Korei Południowej Choi Sang-mok. - Żadne słowa nie są w stanie pomóc pogrążonym we smutku rodzinom - powiedział na miejscu katastrofy Choi Sang-mok.
Tajemniczy incydent samolotu 27 grudnia
Ten sam samolot, co można stwierdzić po numerze rejestracji - HL8088, 27 grudnia zgłosił problemy w trakcie lotu 7C8135 z Jeju do Pekinu. W efekcie przymusowo lądował w Seulu. O incydencie informował serwis AirNavRadar.
Źródła: Polskie Radio/PAP/TVN24.pl/mbl
REKLAMA
REKLAMA