Charles Dolan nie żyje. Stworzył kablówkę i sieć kanałów sportowych

W wieku 98 lat zmarł Charles Dolan, założyciel kilku znanych amerykańskich firm medialnych, w tym HBO i Cablevision Systems Corp. Miał opinię wizjonera, który zrewolucjonizował przekaz telewizyjny, m.in. poprzez umożliwienie nowojorczykom dostępu do telewizji kablowej. 

2024-12-30, 11:09

Charles Dolan nie żyje. Stworzył kablówkę i sieć kanałów sportowych
Zmarł założyciel pierwszej nowojorskiej firmy zakładającej kablówkę i właściciel sieci MSG Networks transmitującej wydarzenia sportowe z Madison Square Garden. Foto: BrandonKleinPhoto/ Shutterstock

Nie żyje człowiek, który upowszechnił kablówki. Charles Dolan miał 98 lat

O śmierci Charlesa Dolana poinformowała jego rodzina. Mający irlandzkie korzenie biznesmen urodził się 16 października 1926 r. w Cleveland, w stanie Ohio. Po II wojnie światowej zaczął wraz z żoną produkować filmy sportowe i przemysłowe, a w 1952 r. przenieśli się do Nowego Jorku.

Przełomem okazało się założenie firmy Sterling Manhattan Cable - pierwszej, która zajmowała się okablowaniem budynków, by umożliwić dostęp do telewizji kablowej. Za tym poszły pierwsze w historii umowy, które zapewniały abonentom telewizji kablowej dostęp m.in. do transmisji meczów koszykarskiej ligi NBA, w tym New York Knicks oraz New York Rangers.

Na początku lat 70. Dolan założył Home Box Office (HBO) - pierwszą usługę programów premium w ramach telewizji kablowej, a w 1973 r. firmę Cablevision. Był też twórcą m.in. News 12 - pierwszego 24-godzinnego serwisu telewizji kablowej z lokalnymi wiadomościami z USA. Jego kolejnym ważnym przedsięwzięciem było Voom HD Networks - stacja nadająca w technologii wysokiej rozdzielczości (HD).

Sukcesja na rzecz syna

Od 1951 roku Dolan był związany z żoną Helen Ann, która zmarła w 2023 roku. Biznesowym imperium już od kilku lat zarządza najstarsze z sześciorga ich dzieci, syn James. Poprzez spółkę Madison Square Garden, do której należy m.in. słynna hala widowiskowa o tej samej nazwie, rodzina Dolanów ma większościowe udziały w obu nowojorskich klubach NBA: Knicks i Rangers.

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródło: PAP/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej