Nagrał film o żądzy zabijania. Zamachowiec z Nowego Orleanu zainspirowany przez Państwo Islamskie

Liczba zabitych w zamachu w Nowym Orleanie w USA wzrosła do 15. FBI ustaliło, że zamachowiec zamieścił w internecie film, w którym stwierdził, że został zainspirowany przez Państwo Islamskie - przekazał prezydent USA Joe Biden.

2025-01-02, 08:07

Nagrał film o żądzy zabijania. Zamachowiec z Nowego Orleanu zainspirowany przez Państwo Islamskie
Służby na miejscu zamachu w Nowym Orleanie. Foto: Gerald Herbert/Associated Press/East News

Atak w Nowym Orleanie. Sprawca to były żołnierz

- Federalne Biuro Śledcze doniosło mi, że zaledwie godziny przed atakiem, zamieścił filmy w mediach społecznościowych, wskazując, że jest zainspirowany IS, wyrażając żądzę zabijania - powiedział Joe Biden w krótkim wystąpieniu w prezydenckim ośrodku w Camp David w stanie Maryland. Biden potwierdził też wcześniejsze informacje mówiące o tym, że zamachowiec, 42-letni Shamsad-Din Jabbar urodził się w Teksasie i przez wiele lat służył w US Army.

Ładunki wybuchowe na miejscu zamachu

Według CNN i innych mediów FBI wycofało się z twierdzeń, że zamachowiec miał wspólników. Mimo wcześniejszych twierdzeń władz, że Jabbar prawdopodobnie miał wspólników, śledczy teraz uważają, że prawdopodobnie działał sam. Okazało się bowiem, że zapis z nagrań z monitoringu, który miał przedstawiać osoby podkładające bomby, w rzeczywistości przedstawiał niewinnych przechodniów.

FBI poinformowało w środę o znalezieniu na miejscu zbrodni kilku improwizowanych bomb, z czego dwie unieszkodliwiono. Żadna z nich nie wybuchła podczas zamachu. Media, powołując się na otrzymany dokument z policji stanowej Luizjany, przekazały wcześniej, że zapisy z kamer mają pokazywać trzech mężczyzn i jedną kobietę podkładających ładunki wybuchowe. Po tej informacji służby miały poszukiwać współpracowników zamachowca.

Wzrósł bilans ofiar, nie żyją ranni przewiezieni do szpitala w stanie krytycznym

Władze poinformowały w środę wieczorem, że liczba ofiar śmiertelnych zamachu wzrosła do 15. 30 innych odniosło rany. 

REKLAMA

Z dostępnych publicznie i potwierdzonych przez Federalne Biuro Śledcze informacji wynika, że Jabbar służył w armii USA jako pracownik IT, a później pracował w firmach informatycznych i rynku nieruchomości. Był rozwiedziony. Po dokonaniu ataku w jego pojeździe znaleziono flagę Państwa Islamskiego.

Poinformowano też, że samochód, którym Jabbar wjechał w tłum ludzi, został wynajęty. Wcześniej telewizja NBC skontaktowała się z rodziną właściciela pojazdu z Houston, który powiedział, że wynajął swój samochód poprzez aplikację mobilną.

O godz. 3.15 (10.15 w Polsce) Jabbar wjechał samochodem w tłum świętujących Nowy Rok na ulicy Bourbon w Dzielnicy Francuskiej w centrum Nowego Orleanu. Po wyjściu z samochodu zaczął strzelać z broni długiej w stronę policjantów, raniąc dwóch z nich, po czym zginął od policyjnych kul.

Jak wskazywały lokalne media oraz cytowani przez nie świadkowie, sprawca masakry zdołał wjechać w tłum i ominąć barykady, bo w mieście trwa wymiana specjalnych słupków, które zostały zainstalowane w 2017 r. dla ochrony przed podobnymi zamachami. Jak powiedziała w środę burmistrzyni miasta LaToya Cantrell, wymiana słupków miała związek z organizowanym w lutym w Nowym Orleanie finałem futbolowej ligi NFL, Superbowl. Ponadto policja przyznała, że mechaniczna bariera klinowa nie działała poprawnie i w związku z tym zagrodzono ulicę samochodami.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródła: PAP/IAR/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej