Niezwykłe zjawisko na niebie już tej nocy. Zobacz rój meteorów
W nocy z piątku na sobotę można będzie oglądać niesamowite zjawisko. To apogeum tak zwanych spadających gwiazd związane z rojem Kwadrantydów. W ciągu godziny baczni obserwatorzy zobaczą ich nawet około 120.
2025-01-03, 12:18
Rój Kwadrantydów po raz pierwszy został zaobserwowany około 1825 roku i prawdopodobnie jest związany z planetoidą 2003 RH1, która ma średnicę kilku kilometrów. Okrąża ona Słońce raz na 5,5 roku. W trakcie maksimum roju, przy dobrych warunkach będziemy mogli zobaczyć nawet około 120 tak zwanych spadających gwiazd na godzinę. Zjawisko to będzie widoczne na niebie jeszcze do 7 stycznia.
Posłuchaj
Nazwa roju pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego (Quadrans Muralis), wprowadzonego w XVIII wieku przez francuskiego astronoma Jérôme'a Lalande'a. Gwiazdozbiór ten z czasem został włączony do obecnych gwiazdozbiorów Wolarza i Herkulesa, jednak nazwa roju pozostała niezmieniona. To unikalne dziedzictwo astronomiczne sprawia, że Kwadrantydy wyróżniają się na tle innych rojów meteorów.
Rój Kwadrantydów. Do obserwacji lepiej się przygotować
Meteory, które widzimy jako błyskające punkty światła, to drobne cząstki materii - czasem nie większe niż ziarnko piasku - spalające się w ziemskiej atmosferze. Prędkość tych cząstek jest zawrotna, sięga nawet 41 kilometrów na sekundę.
Specjaliści radzą, żeby nie zapomnieć o przygotowaniach do obserwacji. Ciepłe ubranie, termos z gorącą herbatą oraz leżak lub koc pozwolą cieszyć się widowiskiem przez dłuższy czas. Warto też sprawdzić prognozę pogody i wybrać miejsce oddalone od świateł miast. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą lornetki, choć spadające gwiazdy najlepiej oglądać gołym okiem, aby śledzić ich cały tor lotu na niebie.
REKLAMA
- Polska inwestuje w sferę kosmiczną. Kupuje satelity do celów cywilnych i militarnych
- Ludzie znowu polecą na Księżyc. Istotna rola Polski w misji Artemis
Źródło: Polskie Radio/bartos
REKLAMA