Rosja zestrzeliła amerykańskie rakiety ATACMS
Rosja zestrzeliła osiem amerykańskich rakiet ATACMS wystrzelonych przez Ukrainę - przekazało ministerstwo obrony w Moskwie. Strona ukraińska nie odniosła się na razie do tych informacji.
2025-01-04, 11:15
Rosja: osiem zestrzelonych ATACMS
"Systemy obrony powietrznej zestrzeliły osiem pocisków ATACMS wyprodukowanych przez USA i 72 drony" - przekazał resort obrony.
W komunikacie podano, że wojsko zestrzeliło 10 dronów nad terytorium Rosji, m.in. w okolicy Petersburga.
Nie przekazano informacji o rannych lub uszkodzeniach.
Naruszona doktryna nuklearna Rosji
W przeszłości Rosja groziła, że użycie pocisków ATACMS spotka się z silną odpowiedzią, w tym atakiem hipersonicznym na Kijów. Także niedawne użycie przez Moskwę rakiety Oresznik jest wiązane z takim odwetem.
REKLAMA
Rosja zapowiada też, że użycie przez Ukrainę zachodnich rakiet może doprowadzić do reakcji nuklearnej. Władimir Putin podpisał nową doktrynę nuklearną Rosji. W dokumencie zapisano, że "krytyczne zagrożenie" suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi oraz Rosji może stanowić podstawę do użycia broni jądrowej.
Joe Biden wyraził zgodę na użycie ATAMCS
Po raz pierwszy Ukraina miała użyć ATACMS w ataku na cele na terytorium Rosji pod koniec listopada 2024. Zgodę na takie użycie broni miał wydać prezydent USA Joe Biden.
Prezydent USA podjął decyzję w tej sprawie po największym od miesięcy rosyjskim ataku z powietrza na ukraińską infrastrukturę oraz w odpowiedzi na wysłanie przez Koreę Północną trzech tysięcy żołnierzy do wsparcia rosyjskiej ofensywy w rejonie Kurska.
REKLAMA
Rakiety ATACMS miały być użyte przez Kijów m.in. do ataku na arsenał w obwodzie briańskim i na lotnisko wojskowe w obwodzie kurskim. Według niektórych źródeł także niedawny atak podczas ceremonii wręczenia nagród dla rosyjskiej brygady piechoty morskiej został przeprowadzony z wykorzystaniem ATACMS.
***
Rosja aktywnie wykorzystuje propagandę i dezinformację jako element swojej wojny hybrydowej, nie tylko w Ukrainie, ale także na arenie międzynarodowej. Główne cele tych działań to podważanie zaufania publicznego, manipulacja danymi oraz wzmacnianie fałszywych narracji, które mają usprawiedliwiać działania wojenne i odwracać uwagę od rzeczywistych strat oraz zbrodni popełnianych w trakcie inwazji. Bądź czujny i weryfikuj informacje, korzystając z zaufanych źródeł oraz platform, które na bieżąco monitorują i obalają fałszywe wiadomości związane z wojną w Ukrainie.
Źródła: Reuters/onet/fc
REKLAMA
REKLAMA