Spór o układy zbiorowe pracy. Co się zmieni w przepisach?
W audycji "Kapitał i Praca" podejmujemy temat układów zbiorowych pracy, o których mowa w unijnej dyrektywie, którą Polska musi wdrożyć jak najszybciej. W Polskim Radiu 24 dyskutowali prof. Jacak Męcina z Konfederacji Lewiatan i dr Anna Reda z NSZZ Solidarność.
2025-01-04, 15:55
Przygotowania do tego wdrożenia nowych przepisów trwają już długo a projekty zmieniają się ostatnio bardzo szybko. Problem jest ważny, bo układy zbiorowe to rozwiązania korzystniejsze dla pracowników niż te zapisane w Kodeksie Pracy. Głównym celem zmian jest wprowadzenie jednolitych zasad zawierania i ewidencjonowania układów zbiorowych i porozumień zbiorowych.
Dla pracodawców układy zbiorowe często są sporym wyzwaniem, szczególnie w trudnej sytuacji gospodarczej UE natomiast stara się wprowadzać rozwiązania wspierające pracowników, siłą rzeczy podmioty słabsze w stosunkach pracy. Temat był przedmiotem ostatniego Posiedzenia Plenarnego Rady Dialogu Społecznego.
Posłuchaj
Układy zbiorowe pracy to rodzaj porozumień społecznych zawieranych w drodze rokowań pomiędzy pracodawcą lub pracodawcami a pracownikami, reprezentowanymi przez związki zawodowe.
***
Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: prof. Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan) i dr Anna Reda (NSZZ Solidarność)
Data emisji: 04.01.2024
Godzina emisji: 15.06
Polskie Radio 24/ka
Polecane
REKLAMA