Zwłoki dwojga ludzi w mieszkaniu. Policjanci nie wykluczają zatrucia czadem
Policja i straż pożarna wyjaśniają, czy to czad był przyczyną śmierci dwojga młodych ludzi, których ciała znaleziono w Małomicach w powiecie żagańskim w Lubuskiem. Żeby dostać się do ich mieszkania, strażacy musieli wyważyć drzwi.
2025-01-06, 10:57
Nie żyje dwoje młodych ludzi w Lubuskiem. "Okoliczności wskazują na zatrucie czadem"
Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają, co było przyczyną śmierci dwojga młodych ludzi - 27-letniej kobiety i 34-letniego mężczyzny, których zwłoki znaleziono w jednym z mieszkań w Małomicach w powiecie żagańskim w Lubuskiem. Mundurowi zostali zawiadomieni o problemie przez członków rodziny ofiar, którzy nie mogli skontaktować się z bliskimi, ani też dostać się do ich mieszkania. Na miejscu okazało się, że niezbędna jest pomoc strażaków by sforsować drzwi. Po wejściu do mieszkania policjanci znaleźli zwłoki.
- Okoliczności wskazują, że doszło do śmiertelnego zatrucia czadem, ale ta wersja będzie jeszcze dokładnie sprawdzona - powiedział tvn24.pl rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu. - Wciąż jesteśmy na początkowym etapie wyjaśniania tragedii - przekazał policjant. Mundurowy podkreślił, że ostateczną przyczynę śmierci wykaże sekcja zwłok. Wówczas zapadną dalsze decyzje ws. prowadzenia śledztwa.
Czad - cichy, bezwonny zabójca. Jak powstaje i jakie są objawy zaczadzenia
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, powstaje w procesie niepełnego spalania, na przykład z powodu niedostatków tlenu. Jest gazem silnie trującym, a przy tym bezwonnym i niewidocznym - przypomina straż pożarna. Jest też śmiertelnie niebezpieczny, blokuje bowiem dostęp tlenu do organizmu poprzez "zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie".
"Ludzie narażeni na wysokie stężenia czadu mogą doświadczać objawów takich jak bóle głowy, nudności, wymioty. Zatrucie czadem może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych i być śmiertelne, dlatego należy traktować je bardzo poważnie" - przestrzega straż pożarna na swoich stronach internetowych.
REKLAMA
Zdążyć przed czadem. Straż przypomina o czujkach
Główną przyczyną ulatniania się czadu jest niesprawność przewodów kominowych i wentylacyjnych, np. ich zatkanie lub nieszczelność, ale też "niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe". Aby uniknąć zaczadzenia, należy więc regularnie serwisować przewody kominowe i instalacje grzewcze.
Czytaj także:
- Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań i domów. Przepisy weszły w życie
- Straż pożarna ostrzega: w upały łatwo o zatrucie bezwonnym tlenkiem węgla. Jest na niego sposób
Sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie się przed zaczadzeniem jest zainstalowanie czujek czadu, która głośnym alarmem ostrzeże o wykryciu niebezpiecznego gazu. Należy ją zainstalować w pobliżu miejsc spalania gazu i innych paliw, np. piecyków czy kominków.
Źródła: TVN24.pl/PolskieRadio24.pl/PAP/Gov.pl/mbl
REKLAMA