Prorosyjski rząd w Austrii? Prezydent mówi o "woli wyborców"
Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powierzył w poniedziałek misję utworzenia nowego rządu liderowi prorosyjskiej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Herbertowi Kicklowi. Głowa państwa poinformowała o tym w oświadczeniu.
2025-01-06, 15:20
Austria. Kickl z misją utworzenia rządu
"Jednym z najważniejszych konstytucyjnych zadań prezydenta jest zapewnienie krajowi funkcjonującego rządu federalnego" – oznajmił Van der Bellen.
Prezydent powierzył misję tworzenia rządu Kicklowi, ponieważ, jak argumentował, na austriackiej scenie doszło do istotnych zmian. - Wcześniej liderzy pozostałych ugrupowań kategorycznie wykluczali współpracę z Kicklem. Karl Nehammer próbował utworzyć trójpartyjną koalicję z SPOe i NEOS. Jak wiadomo, negocjacje te zakończyły się niepowodzeniem. Nehammer ogłosił swoją rezygnację, a OeVP wycofała się ze sprzeciwu wobec Kickla. To jest nowa sytuacja - ocenił.
Celem poniedziałkowego spotkania Van der Bellena i Kickla było ustalenie, czy istnieje szansa powołania większościowego rządu. Prezydent zapewnił, że omawiane były różne scenariusze. Podkreślił jednak, że jego "konstytucyjnym zadaniem jest zbadanie możliwości utworzenia rządu z udziałem przekraczającym 50 proc."
Kickl przekonał prezydenta, że uda mu się utworzyć skuteczny rząd. Van der Bellen z kolei stwierdził, że "poszanowanie głosów obywateli wymaga tego, aby wola wyborców znalazła odzwierciedlenie w kształcie rządu".
REKLAMA
Nie chcieli koalicji z Kicklem
FPOe wygrała wybory parlamentarne we wrześniu 2024. Uzyskała wówczas 28,8 proc. głosów. Dalej znalazły się OeVP (26,3 proc.), SPOe (21,1 proc.), NEOS (9,2 proc.) oraz Zieloni (8,3 proc.).
Wszystkie partie kategorycznie odrzucały jednak możliwość utworzenia koalicyjnego rządu, na czele którego miałby stanąć Herbert Kickl. Liderowi wolnościowców, jak i całej jego partii zarzuca się bliskie związki z Rosją.
Ponadto, zdaniem reszty ugrupowań, FPOe to partia ekstremistyczna, a używany przez nią język pogłębia podziały w społeczeństwie. Wolnościowcom Kickla zarzuca się również chęć ograniczenia roli kobiet w społeczeństwie.
Te wszystkie argumenty zadecydowały o tym, że po wyborach misję utworzenia rządu powierzono dotychczasowemu kanclerzowi Karlowi Nehammerowi. W sobotę podjęto ostatnią próbę negocjacji w sprawie utworzenia rządu bez FPOe. Po ich fiasku Nehammer zrezygnował ze stanowiska.
REKLAMA
- Austria chce się pozbyć syryjskich uchodźców. Oferują im pieniądze
- Rosjanie zakręcili kurek. Gazprom wyłącza gaz Austrii
- Orban w Wiedniu na zaproszenie nacjonalistów. Został wygwizdany
Źródło: PAP/egz
REKLAMA