Rosyjska flota cieni i sabotaż na Bałtyku. Kotwica podejrzanego statku w rękach służb

Z dna Zatoki Fińskiej podniesiono kotwicę należącą do tankowca Eagle S, podejrzewanego o uszkodzenie podmorskich kabli na Bałtyku - podało we wtorek fińskie radio Yle. Śledczy wyjaśniający sprawę sabotażu, jeszcze we wtorek mają przystąpić do jej oględzin.

2025-01-07, 14:30

Rosyjska flota cieni i sabotaż na Bałtyku. Kotwica podejrzanego statku w rękach służb
Fińskie media poinformowały o podniesieniu z dna Bałtyku kotwicy należącej do statku Eagle S. Foto: Jussi Nukari/Lehtikuva Oy/East News

Kotwicę wydobyto z wody, z głębokości ok. 80 m, przy użyciu okrętu HMS Belos, jednostki do operacji ratunkowych szwedzkiej floty. Akcję przeprowadzono w ostatnich dniach, kotwica jest w posiadaniu fińskich służb - podkreśliło Yle.

Uszkodzone kable na Bałtyku. Sabotaż rosyjskiej "floty cieni"?

Do uszkodzenia podmorskich kabli - energetycznego EstLink 2 oraz czterech telekomunikacyjnych - doszło w Boże Narodzenie. Fińskie organy ścigania podejrzewają, że doszło do tego przez przeciągnięcie przez tankowiec kotwicy po dnie morskim na odcinku kilkudziesięciu kilometrów.

Eagle S, mający około 220 m długości, pływający pod banderą Wysp Cooka – który, jak się zakłada, należy do rosyjskiej "floty cieni", czyli grupy wysłużonych statków wykorzystywanych przez Rosję do omijania sankcji na ropę - realizował wtedy kurs z Petersburga do Egiptu, transportując rosyjską benzynę. Kilka godzin po awarii tankowiec został zatrzymany przez fińskie służby i sprowadzony w stronę wybrzeża. W związku z prowadzonych dochodzeniem jednostka znajduje się obecnie na kotwicowisku w pobliżu portu naftowego w Porvoo.

Zerwane podwodne kable. Załoga składa zeznania

Policja przystąpiła do przesłuchania liczącej ponad 20 osób załogi, złożonej z obywateli Gruzji oraz Indii. Kilku z nich jest podejrzanych o dokonanie aktu wandalizmu, zniszczenie mienia i spowodowanie poważnych zakłóceń w komunikacji. Równoległe dochodzenie prowadzi służba celna, a inspektorzy agencji transportu i komunikacji prowadzą kontrolę stanu technicznego tankowca, zbudowanego w 2006 r.

REKLAMA

W poniedziałek operator telekomunikacyjny Elisa poinformował o naprawie dwóch uszkodzonych kabli. Naprawa EstLink 2 może potrwać nawet do lipca, a obecnie trwają poszukiwania jednostki serwisowej.

Kraje Europy reagują na sabotaże Rosji. "Nordycki strażnik" wykorzysta sztuczną inteligencję 

Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF), w skład których wchodzą wojska 10 państw Europy Północnej, wzmocniły ochronę podmorskich kabli na Bałtyku oraz monitoring rosyjskiej "floty cieni", m.in. za pomocą sztucznej inteligencji - poinformowały rządy Wielkiej Brytanii i Szwecji. 

Czytaj także 

Brytyjskie narzędzie oparte na sztucznej inteligencji zbiera z kilku źródeł dane o podejrzanych statkach i ich pozycjach w czasie rzeczywistym na dużych obszarach morskich, a także szacuje ryzyko wystąpienia incydentu. "(System) »Nordic Warden« pomaga chronić nas przed sabotażem oraz przypadkami skrajnej nieostrożności" - podkreślił w oświadczeniu John Healey, minister obrony Wielkiej Brytanii, kraju dowodzącego JEF.

REKLAMA


(PAP) (PAP)

Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej