Kolejne trzęsienie ziemi w Azji. Po Tybecie wstrząsy w zachodnich Chinach

W prowincji Qinghai w zachodniej części Chin po południu czasu lokalnego odnotowano wstrząs o magnitudzie 5,5. Na razie nie ma informacji o zniszczeniach i ofiarach.

2025-01-08, 12:56

Kolejne trzęsienie ziemi w Azji. Po Tybecie wstrząsy w zachodnich Chinach
Chińskie służby są w gotowości i organizują kolejną pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w regionie Xizang. Foto: PAP/EPA/XINHUA / Tenzin Nyida, PAP/EPA/XINHUA / Jigme Dorje

Wstrząsy w Chinach. Kolejny region dotknięty

Epicentrum wstrząsu znajdowało się w powiecie Madoi, w prefekturze Golog, na głębokości 14 kilometrów. Wstrząs na terenie słabo zaludnionego obszaru Chin to część serii zdarzeń sejsmicznych, które rozpoczęły się we wtorek silnym trzęsieniem w Tybecie o magnitudzie 6,8. Nadal trwa tam akcja ratunkowa.

Po środowym trzęsieniu ziemi nie zgłoszono żadnych ofiar. Chińska Sieć Monitorowania Trzęsień Ziemi przekazała, że wstrząsy w północno-zachodnich Chinach odnotowano o 15:44 czasu pekińskiego. Jeden z mieszkańców powiedział chińskiej agencji prasowej Xinhua, że ​​w siedzibie powiatu odczuwalne było lekkie drżenie. Jak dotąd powiat nie zgłosił żadnych ofiar ani zniszczeń.

Ponad 126 ofiar śmiertelnych, setki pod gruzami w Tybecie

Chińskie władze podają, że we wcześniejszym trzęsieniu ziemi zginęło co najmniej 126 osób, a blisko 200 jest rannych. Spod gruzów uratowano ponad 400 osób. Wiele osób nadal jest uwięzionych pod zawalonymi budynkami - podała Xinhua. Niska temperatura sprawia jednak, że szanse na wydobycie kolejnych maleją z minuty na minutę. Poszukiwania utrudnia też położenie, ponieważ akcja ratunkowa jest prowadzona na wysokości 4500 metrów nad poziomem morza.

Cel: zadbać o poszkodowanych w obliczu trwającej zimy

Silne wstrząsy były odczuwalne także w sąsiednich Indiach i Nepalu, ale jak dotąd nie było doniesień o osobach poszkodowanych albo zniszczeniach w tych krajach. Do akcji poszukiwawczo-ratowniczej skierowano ponad 1,5 tys. osób. Przywódca Chin Xi Jinping podkreślił, że należy podjąć wszelkie działania, aby zminimalizować liczbę ofiar, a poszkodowanym zapewnić schronienie i odpowiednie warunki w obliczu trwającej zimy. Na miejsce katastrofy udał się wicepremier Zhang Guoqing.

REKLAMA

Regiony Qinghai i Tybet są znane aktywności sejsmicznej. W ciągu ostatnich pięciu lat w promieniu 200 kilometrów od Madoi zarejestrowano ponad 100 wstrząsów o magnitudzie wynoszącej trzy lub więcej. Od 1950 r. po chińskiej stronie Himalajów odnotowano 21 trzęsień o magnitudzie przekraczającej 6, z czego najsilniejsze - o magnitudzie 6,9 - wystąpiło w 2017 r.

Czytaj również:

Źródła: Polskie Radio/PAP/Xinhua/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej